Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Przyznano samorządowe stypendia artystyczne

0
Podziel się

21 osób - uczniów i studentów z regionu łódzkiego - otrzymało samorządowe
stypendia artystyczne. Przyznawane one były w dwóch kategoriach: "uczeń" oraz "młody twórca". W tym
roku samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na nie w sumie 150 tys. zł.

bCYymCKt

21 osób - uczniów i studentów z regionu łódzkiego - otrzymało samorządowe stypendia artystyczne. Przyznawane one były w dwóch kategoriach: "uczeń" oraz "młody twórca". W tym roku samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na nie w sumie 150 tys. zł.

O stypendia ubiegać się mogli uczniowie i studenci, którzy mieszkają lub uczą się w Łódzkiem. Dodatkowo, w kategorii "uczeń", muszą oni wykazać się odpowiednią średnią z przedmiotów artystycznych. Z kolei w kategorii "młody twórca" osoba ubiegająca się o pieniądze z budżetu samorządu województwa nie może mieć ukończonych 35 lat.

Maksymalna kwota jednorazowego stypendium to 17 tys. zł i przyznawane jest ono w kategorii "młody twórca". W kategorii "uczeń" wysokość jednorazowego stypendium waha się od 2 do 10 tys. zł.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia za uzyskane pieniądze młodzi twórcy będą mogli zrealizować swoje projekty artystyczne. Według niego pomagając finansowo przyszłym artystom, samorząd województwa chce "wiązać ich" z regionem oraz z istniejącymi w Łódzkiem placówkami kulturotwórczymi.

bCYymCKv

W tym roku stypendia w kategorii "młody twórca" otrzymały trzy osoby - Piotr Przedbora, Krzysztof Szafraniec oraz Justyna Apolinarzak.

Przedbora to uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki stypendium nagra płytę, na której znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, JoaquĄna Turina i Manuela Ponce'a.

Szafraniec to student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Chce stworzyć grę mobilną, przeznaczoną na tablety i smartfony. Jej fabuła osadzona jest w okresie Średniowiecza i Renesansu w Polsce.

Trzecia z wyróżnionych osób w tej kategorii, to Justyna Apolinarzak, studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Za pieniądze ze stypendium zrealizuje film animowany zatytułowany "Księży Młyn" opowiadający historię łódzkiego pofabrycznego osiedla.

bCYymCKB

W kategorii "uczeń" stypendia otrzymało 18 osób, m.in. trzy uczennice szkoły muzycznej i jedna szkoły baletowej. Stypendia w grupie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymało sześcioro uczniów, którzy będą doskonalić swój talent w dziedzinie sztuk wizualnych, jeden - muzyki i jedna uczennica - tańca.

Stypendia artystyczne marszałka województwa łódzkiego po raz pierwszy zostały przyznane w kwietniu 2008 roku. Do 2012 roku otrzymało je 147 młodych artystów. (PAP)

jaw/ ls/

bCYymCKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)