Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Rozpoczął się XXII Festiwal Poezji Marii Konopnickiej

0
Podziel się

Konkursem recytatorskim rozpoczął się w poniedziałek w Przedborzu (Łódzkie)
XXII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W tym roku udział w imprezie zapowiedziało ponad
250 osób m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Wielkiej Brytanii.

bEqsETNh

Konkursem recytatorskim rozpoczął się w poniedziałek w Przedborzu (Łódzkie) XXII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W tym roku udział w imprezie zapowiedziało ponad 250 osób m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Wielkiej Brytanii.

Głównym celem festiwalu, który potrwa do czwartku 15 sierpnia, jest "popularyzacja twórczości pisarki na całym świecie oraz integracja środowiska polonijnego". Organizatorzy zwracają uwagę, że w wielu krajach działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do festiwalu oraz propagowanie jego idei w różnych środowiskach. Przypominają również, że twórczość Konopnickiej to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja "urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej".

W ciągu kilku dni - dzieci, młodzież i dorośli będą recytować lub śpiewać wybrane przez siebie utwory Konopnickiej. Zaprezentują także swój dorobek artystyczny podczas występów pozakonkursowych. Zaplanowano również poranek poetycki z udziałem poetów polonijnych. Festiwal zakończy czwartkowy konkurs laureatów oraz recital Edwarda Hulewicza.

bEqsETNj

Organizatorami są m.in. Miejski Dom Kultury w Przedborzu i Towarzystwo im. Marii Konopnickiej.

Po raz pierwszy konkurs poezji Konopnickiej, tylko dla uczestników z Polski, odbył się w Przedborzu w 1980 roku, w 70. rocznicę śmierci poetki. Od 1992 r. odbywa się też konkurs światowy.

Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. Jest autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii". (PAP)

jaw/ mrt/ jbr/

bEqsETNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)