Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Stabilizacja na Pilicy, wciąż zagrożenie na Warcie

0
Podziel się

Stabilizuje się sytuacja powodziowa w dorzeczu rzeki Pilicy na terenie woj.
łódzkiego. Nadal istnieje jednak wysoki poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty,
szczególnie na odcinku od Sieradza przez Uniejów do granicy z Wielkopolską.

bEgXQdOZ

Stabilizuje się sytuacja powodziowa w dorzeczu rzeki Pilicy na terenie woj. łódzkiego. Nadal istnieje jednak wysoki poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty, szczególnie na odcinku od Sieradza przez Uniejów do granicy z Wielkopolską.

Taką informację przekazał PAP we wtorek dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński.

Poziom wód w rzekach w Łódzkiem powoli opada, choć na wszystkich rzekach - poza Bzurą - utrzymuje się powyżej stanów alarmowych. Tylko poniżej zapory zbiornika Jeziorsko na Warcie woda wciąż się podnosi i utrzymuje się zagrożenie w Uniejowie.

bEgXQdPb

W sumie na 17 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe, na czterech kolejnych stany ostrzegawcze. We wtorek alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 22 gminach, zaś w kolejnych 8 pogotowie przeciwpowodziowe.

Kulminacyjna fala powodziowa na Warcie przeszła już przez Sieradz, gdzie woda powoli opada, choć nadal o 105 cm przewyższa stan alarmowy. Nadal występuje rekordowy zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko (360 m sześć. na sekundę), który powoduje wzrost poziomu wody w Uniejowie i na terenie gmin w Wielkopolsce.

W Uniejowie stan alarmowy przekroczony jest już o 122 cm, czyli jest o 36 cm wyższy niż poziom wody z powodzi 1997 r. Rezerwa w zbiorniku wynosi już tylko 8 proc.

Na rzece Pilicy fala przeszła za Sulejów (86 cm powyżej stanu alarmowego) i wchodzi do zbiornika sulejowskiego.

bEgXQdPh

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o 1,5 mln zł na specjalne zasiłki celowe w wysokości do 6 tys. zł dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. Wypłata zasiłków może ruszyć już we wtorek - na początek ma je otrzymać 514 rodzin.

Gminy i powiaty otrzymały dotąd ponad milion złotych z budżetu państwa na walkę z powodzią m.in. na zakup paliwa do pomp i pojazdów, worków, narzędzi oraz środków dezynfekcyjnych. We wtorek kolejne samorządy mają otrzymać na ten cel ponad 700 tys. zł. Na podtopionych terenach prowadzony jest nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad mieszkańcami.

Łączne straty w wyniku powodzi na terenie województwa łódzkiego oszacowano wstępnie na 160 mln zł. Podtopieniu uległo ponad 279 tys. ha, poszkodowanych zostało ponad 34,5 tys. osób. Dotychczas na ewakuację zdecydowało się 86 osób. Ewakuowano też 1100 sztuk zwierząt gospodarczych. Podtopieniu uległo ok. 1800 budynków mieszkalnych i wiele obiektów użyteczności publicznej m.in. 23 obiekty sportowe, 43 szkoły, 5 przychodni lekarskich oraz 18 oczyszczalni ścieków i 95 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 500 km dróg oraz 680 kładek i przepustów drogowych.(PAP)

szu/ bno/ mow/

bEgXQdPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)