Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Stabilizuje się sytuacja na zbiorniku Jeziorsko

0
Podziel się

Stabilizuje się sytuacja na Warcie na zbiorniku Jeziorsko w Łódzkiem, choć
zrzut wody utrzymuje się na wysokim poziomie. Najtrudniejsza sytuacja w regionie jest wciąż w
Uniejowie, gdzie woda zalała część terenów gminy.

bEhFbcMR

Stabilizuje się sytuacja na Warcie na zbiorniku Jeziorsko w Łódzkiem, choć zrzut wody utrzymuje się na wysokim poziomie. Najtrudniejsza sytuacja w regionie jest wciąż w Uniejowie, gdzie woda zalała część terenów gminy.

Sytuacja na zbiorniku Jeziorsko się stabilizuje, choć zrzut wody utrzymuje się na wysokim poziomie 360 m sześć. na sekundę. Zmniejszył się jednak wpływ wody do zbiornika i ostatniej doby poziom wody w Jeziorsku spadł o 2 cm - poinformował w środę PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Andrzej Piech.

Rezerwa w zbiorniku Jeziorsko wynosi ok. 7 proc. Zaporę na zbiorniku Jeziorsko ma wizytować w środę szef resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller.

bEhFbcMT

Strażacy, żołnierze i policjanci układają i uszczelniają wały w Uniejowie. Woda zalała tam m.in. boiska, park zamkowy i niżej położone ulice. Podtopione są okolice średniowiecznego zamku i zagrożony jest kompleks basenów termalnych, który zabezpieczono workami z piaskiem.

W Uniejowie stan alarmowy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, ale poziom wody nie rośnie. Stan alarmowy przekroczony jest o 122 cm, czyli jest o 36 cm wyższy niż poziom wody z powodzi 1997 r.

W gminie Warta strażacy i policjanci umacniali przesiąknięte wały na długości ok. 2 kilometrów; trwa ich dozorowanie. Strażacy wypompowują też cały czas wodę z zalanych posesji, piwnic domów. Ostatniej doby interweniowali 140 razy - poinformował PAP rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski.

Ustabilizowała się sytuacja powodziowa w dorzeczu Pilicy. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje obecnie w 20 gminach, a w siedmiu pogotowie przeciwpowodziowe.

bEhFbcMZ

Gminy i powiaty otrzymały dotąd ponad 1,7 mln. zł z budżetu państwa na walkę z powodzią m.in. na zakup paliwa do pomp i pojazdów, worków, narzędzi oraz środków dezynfekcyjnych. Na podtopionych terenach prowadzony jest nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad mieszkańcami.

Ruszyła wypłata zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. W sumie województwo otrzymało na ten cel 1,5 mln zł; zasiłki ma otrzymać 514 rodzin. (PAP)

szu/ pz/ mag/

bEhFbcNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)