Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Uniejów świętuje rocznicę ukończenia dużych inwestycji

0
Podziel się:

Konkursy z nagrodami, pokaz sztucznych ogni oraz koncerty zespołów Ira i
Kult - to niektóre atrakcje zaplanowanych na niedzielę obchodów Dni Uniejowa, Dnia Matki oraz
rocznicy otwarcia kompleksu termalno-basenowego i przyznania statusu uzdrowiska.

Konkursy z nagrodami, pokaz sztucznych ogni oraz koncerty zespołów Ira i Kult - to niektóre atrakcje zaplanowanych na niedzielę obchodów Dni Uniejowa, Dnia Matki oraz rocznicy otwarcia kompleksu termalno-basenowego i przyznania statusu uzdrowiska.

Przed rokiem w Uniejowie (Łódzkie) hucznie świętowano ukończenie największych w historii gminy projektów, których realizacja łącznie kosztowała ponad 200 mln zł.

Wykorzystując dotacje unijne m.in. rozbudowano największy w Polsce kompleks basenów termalnych. Do użytku oddano również ośrodek sportowy z dwoma pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi - ze sztuczną i naturalną trawą. To drugie jest podgrzewane wodami termalnymi.

Turystyczna baza Uniejowa w ub. roku została uzupełniona również przez Dom Pracy Twórczej, Zagrodę Młynarską oraz odrestaurowany zamek, który przed laty był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. Bazę noclegową uzupełnia działający już od kilku lat Kasztel Rycerski, w którym w wielkich drewnianych baliach można zażywać kąpieli w czekoladzie, piwie i różanych płatkach. Te obiekty funkcjonują w ramach gminnej spółki Termy Uniejów, która gościom oferuje ok. 150 miejsc noclegowych oraz usługi gastronomiczne.

"Dobrze, że skorzystaliśmy z austriackich podpowiedzi oraz doświadczeń i równolegle z basenami budowaliśmy całą otoczkę turystyczną. Może przecież dojść kiedyś do takiej sytuacji, jaka jest w Austrii, gdzie zarabia się nie na samych basenach, a na bazie hotelowej i gastronomii. W tej chwili jednak do żadnego obiektu nie dokładamy, a gości systematycznie nam przybywa" - powiedział PAP burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

"Położenie w centrum Polski jest jednym z naszych atutów. Firmy ogólnopolskie coraz chętniej robią więc u nas spotkania, na które przyjeżdżają pracownicy z różnych części kraju" - dodał Kaczmarek.

Uniejów dysponuje łącznie bazą ponad 600 miejsc noclegowych. Ponad 300 z nich znajduje się w Instytucie Zdrowia Człowieka, Lawendowych Termach i Hotelu Uniejów. To prywatne obiekty, które jednak gmina traktuje tak samo jak własne obiekty.

"Prywatne ośrodki płacą u nas podatki, więc to oczywiste, że również staramy się je promować. Zależy nam na tym, żeby we wszystkich obiektach na naszym terenie obłożenie było jak największe. Dlatego m.in. wszyscy, którzy nocują na terenie Uniejowa i płacą opłatę uzdrowiskową, mają 20 proc. zniżki na baseny" - powiedział Kaczmarek.

Dobowa opłata uzdrowiskowa związana jest z nadaniem w czerwcu ub. roku statusu uzdrowiska miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy. Dzięki temu Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju.

Po uzyskaniu statusu uzdrowiska przy nazwie Uniejów nie pojawił się jednak człon "Zdrój". Kaczmarek uważa, że takie poszerzenie nazwy nie jest miastu potrzebne. "Chcemy budować swoją markę przez rozpoznawalność miejsca, a nie zmianę nazwy, która w obecnej formie funkcjonuje od 800 lat" - argumentuje burmistrz.

Dodał, że Uniejów nie chce konkurować ze "starymi" uzdrowiskami, które przez wiele lat budowały swoją pozycję na krajowym rynku. "Chcemy znaleźć swoją niszę. Dlatego nie stawiamy na typowo lecznicze uzdrowisko, tylko na takie aktywno-rekreacyjne. Chcemy stworzyć u nas bardzo dobre warunki do całorocznej aktywności, żeby bez względu na porę i pogodę w wysokim standardzie można tu było realizować swoje pasje" - podkreślił Kaczmarek.(PAP)

duk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)