Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: W 11 miastach i gminach alarm przeciwpowodziowy

0
Podziel się:

W 11 miastach i gminach w regionie łódzkim obowiązuje w czwartek alarm
przeciwpowodziowy. Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu rzekach w Łódzkiem. Hydrolodzy
przewidują dalsze wzrosty stanów wody w rzekach. Trwa szacowanie strat.

W 11 miastach i gminach w regionie łódzkim obowiązuje w czwartek alarm przeciwpowodziowy. Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu rzekach w Łódzkiem. Hydrolodzy przewidują dalsze wzrosty stanów wody w rzekach. Trwa szacowanie strat.

W związku z wysokim stanem wody w rzekach alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w miastach: Głowno, Poddębice, Łęczyca i Zduńska Wola, powiecie poddębickim oraz w gminach: Sędziejowice (pow. łaski), Aleksandrów i Sulejów (powiat piotrkowski), Łęczyca i Wartkowice - poinformował w czwartek PAP Krzysztof Janecki z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Tomaszowie Maz. oraz w gminach: Góra Św. Małgorzaty, Świnice Warckie, Zadzim oraz Pęczniew. "Poziom wody w rzekach nadal rośnie o kilka centymetrów w ciągu kilku godzin" - powiedział Janecki.

Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu wodowskazach: Niechmirów na rzece Oleśnicy, w Mirkowie na Prośnie, w Sulejowie na Pilicy, w Poddębicach na Nerze oraz na rzekach: Grabi w Grabnie, Luciąży w Kłudzicach, Czarnej w Dąbiu i kończącej swój bieg w regionie łódzkim Czarnej Włoszczowskiej.

Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie na dziesięciu wodowskazach. W ciągu ostatniej dobry przekroczone zostały m.in. w Bobrach, Osjakowie, Sieradzu i Uniejowie na Warcie. Z prognoz hydrologicznych wynika, że w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Warty w Łódzkiem przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich.

Najpoważniejsza sytuacja jest w powiatach: brzezińskim, łowickim, kutnowskim, opoczyńskim i poddębickim, gdzie występują lokalne podtopienia gospodarstw i zalania piwnic budynków. W wyniku spływów wód uszkodzonych zostało również wiele dróg, przepustów i innych obiektów hydrotechnicznych.

W powiecie brzezińskim zalana została m.in. piwnica Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Dąbrowa, piwnice kilkudziesięciu budynków, uszkodzone zostały nawierzchnie lokalnych dróg i przepusty. W powiecie łódzkim wschodnim zalane zostały piwnice czy kotłownie kilku szkół i przedszkoli.

W powiecie rawskim w Boguszycach podtopiony został most na drodze powiatowej na rzece Rawce, a w powiecie poddębickim odnotowano liczne uszkodzenia infrastruktury drogowej. W Kutnie trwają prace umacniające wały przeciwpowodziowe na rzece Ochnii, a w powiecie opoczyńskim w miejscowości Trojanów w wyniku zapadnięcia się drogi powiatowej jest ona nieprzejezdna.

Według rzecznika łódzkiej straży pożarnej Arkadiusza Makowskiego strażacy PSP w ciągu ostatniej dobry interweniowali w regionie prawie 420 razy. "Głównie były to działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków i posesji. W kilku miejscach strażacy umacniali wały przeciwpowodziowe workami z pisakiem. Dotąd nie było konieczności ewakuacji mieszkańców" - zaznaczył Makowski. (PAP)

szu/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)