Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: W 2014 r. dochody województwa będą większe niż wydatki

0
Podziel się

Radni sejmiku województwa łódzkiego uchwalili we wtorek budżet na 2014 rok. Po
raz pierwszy od wielu lat dochody mają być większe niż wydatki. Dochody województwa mają wynieść
ponad 931,8 mln zł, a wydatki ponad 892, 9 mln zł. Nadwyżka wyniesie ok. 39 mln zł.

bEraJjlx

Radni sejmiku województwa łódzkiego uchwalili we wtorek budżet na 2014 rok. Po raz pierwszy od wielu lat dochody mają być większe niż wydatki. Dochody województwa mają wynieść ponad 931,8 mln zł, a wydatki ponad 892, 9 mln zł. Nadwyżka wyniesie ok. 39 mln zł.

Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych koalicji PO-PSL. Przeciwko było 12 radnych z klubu PiS i SLD.

Przewodniczący sejmiku województwa łódzkiego Marek Mazur (PSL) zwrócił uwagę, że przyszłoroczny budżet będzie inny niż dotychczasowe. Po raz pierwszy od wielu lat dochody będą większe niż wydatki i wyniosą prawie 39 mln zł. Wyjaśnił, że nadwyżka w całości zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz "spłatę zobowiązań z tytułu wyemitowanych obligacji".

bEraJjlz

Przyszłoroczne dochody województwa łódzkiego mają wynieść prawie 932 mln zł i będą wyższe o ok. 12,9 proc. niż w 2013 roku. Planowane wydatki to prawie 893 mln zł. "Oznacza to, że w stosunku do 2013 roku będą one wyższe o 5,64 proc." - powiedział Mazur.

W przyszłym roku ponad 396,3 mln zł ma być przeznaczone na inwestycje. Priorytetem pozostaje transport. Na ten cel woj. łódzkie zamierza wydać ok. 134 mln zł, z czego ponad 75 mln zł na budowę i modernizację dróg oraz 23 mln zł na zakup i modernizację taboru kolejowego przeznaczonego do przewozów pasażerskich.

Prawie 104 mln zł mają pochłonąć inwestycje związane z administracją publiczną. Ok. 25 mln zł przeznaczono w przyszłym roku na ochroną zdrowia, w tym m.in. na rewitalizację szpitala dziecięcego im. Janusza Korczaka. Blisko 58 mln zł zapisano na inwestycje związane z rolnictwem i łowiectwem, a ok. 5 mln zł na inwestycje związane z kulturą, w tym m.in. na wykonanie i montaż organów dla łódzkiej filharmonii.

Przeciwni budżetowi byli radni opozycji. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji zarówno kluby radnych SLD, jak i PiS zapowiedziały, że nie będą głosować za jego przyjęciem. Według nich dochody przyszłorocznego budżetu "są nierealne", a zwłaszcza zakładane wpływy z podatku CIT i PIT. Jak mówili - dochody z tych podatków w woj. łódzkim są z roku na rok coraz mniejsze. (PAP)

bEraJjlF

jaw/ je/

bEraJjma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)