Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: W maju obchody 500-lecia Spały

0
Podziel się:

Rekonstrukcja wydarzeń z okresu I wojny światowej, otwarcie wystawy
historycznej, rajd rowerowy, występy artystyczne, jarmark zdrowej żywności - to niektóre z imprez
zorganizowanych z okazji 500-lecia istnienia Spały.

Rekonstrukcja wydarzeń z okresu I wojny światowej, otwarcie wystawy historycznej, rajd rowerowy, występy artystyczne, jarmark zdrowej żywności - to niektóre z imprez zorganizowanych z okazji 500-lecia istnienia Spały.

Poinformowali o nich w czwartek w Łodzi na konferencji prasowej ich organizatorzy. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Obecny na spotkaniu z mediami marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień mówiąc o Spale zwrócił uwagę, że jest to miejscowość, której nazwa znana jest nie tylko w Polsce. "Spała to marka, którą trzeba jeszcze bardziej wzmocnić. Mam nadzieję, że będzie trwałym elementem promocji województwa" - powiedział.

Główne uroczystości związane z obchodami 500-lecia tej miejscowości odbędą się w niedzielę 22 maja. Rozpocznie je msza św. w kaplicy polowej AK. Następnie jej uczestnicy przejdą na teren Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie certyfikatów nowym Honorowym Ambasadorom Spały. Obecnie jednym z takich ambasadorów jest medalista olimpijski i mistrzostw świata w skoku wzwyż Artur Partyka.

W ramach obchodów otwarta zostanie wystawa historyczna "Młynarze - Carowie - Prezydenci", na której znajdą się m.in. dokumenty, zdjęcia, pamiątki związane z historią miejscowości i znanymi osobami, które ją odwiedzały. Z otwarciem ekspozycji związana jest również rekonstrukcja historyczna "Bój o pilicką redutę". W trakcie jej trwania odtworzony będzie m.in. jeden z epizodów z okresu I wojny światowej. Chodzi o wydarzenie z kwietnia 1915 roku, kiedy to żołnierze rosyjscy - ze względu na święta wielkanocne - poprosili Niemców o jeden dzień rozejmu. Rekonstrukcja przypomni także sceny batalistyczne.

Organizatorzy obchodów zaplanowali również rajd rowerowy. Odbędą się także mistrzostwa Polski w wieloboju spadochronowym. Zaplanowano jarmark spalski, na którym będzie można kupić m.in. zdrową żywność. Uroczystości zakończą występy artystyczne.

Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą w województwie łódzkim. Według przekazów historycznych jej nazwa wywodzi się od nazwiska Spałów - właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać (dopływem Pilicy). Po raz pierwszy jej nazwa wzmiankowana była w 1511 roku.

Pod koniec XIX wieku do Spały przyjeżdżał na polowania car Aleksander III.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Spale była letnia rezydencja prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Ten ostatni w latach 1927-1938 organizował w Spale Dożynki Prezydenckie. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W Spale znajduje się Centralny Ośrodek Sportu. Symbolem miejscowości jest żubr, którego naturalnej wielkości żeliwny posąg znajduje się w miejscowym parku. (PAP)

jaw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)