Notowania

straty
09.07.2009 17:17

Łódzkie: Władze rolniczej spółdzielni naraziły ją na stratę 1,4 mln zł

Prokuratura w Sieradzu oskarżyła członków władz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Przatowie (Łódzkie) o nadużycia gospodarcze. Spółdzielnia miała stracić na ich działalności ponad 1,4 mln zł. Według śledczych, sprzedali oni za bezcen majątek spółdzielni, a pieniądze przelali na własne konta.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prokuratura w Sieradzu oskarżyła członków władz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Przatowie (Łódzkie) o nadużycia gospodarcze. Spółdzielnia miała stracić na ich działalności ponad 1,4 mln zł. Według śledczych, sprzedali oni za bezcen majątek spółdzielni, a pieniądze przelali na własne konta. *

Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. prezes spółdzielni Iwona S., wiceprezes Krzysztof L. oraz członek spółdzielni Jarosław K. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sieradzkiego sądu okręgowego - poinformował w czwartek rzecznik sieradzkiej prokuratury Józef Mizerski.

Prokuratura zarzuciła całej trójce, że w okresie od lutego ub. roku do stycznia tego roku nadużyli swoich uprawnień i bez zachowania odpowiednich procedur zbywali składniki majątku spółdzielni poniżej ich realnej wartości. Według śledczych sprzedali m.in. nieruchomość w Przatowie za niewiele ponad 950 tys. złotych, gdy jej realna wartość wynosiła ponad 1,4 mln zł.

Nie tylko jednak sprzedali nieruchomość - zdaniem prokuratury - za bezcen, ale jeszcze przywłaszczyli sobie z tej kwoty 910 tys. zł przelewając pieniądze na własne konta. I tak na koncie prezes spółdzielni znalazło się 302 tys. zł, a na kontach Krzysztofa L. i Jarosława K. po 274 tys. zł.

Po podliczeniu wszystkich strat okazało się - według oskarżenia - że spowodowali oni w mieniu spółdzielni straty w wysokości 1,415 mln zł.

Dodatkowo pomogli oni także innemu oskarżonemu w tej sprawie, Tomaszowi B. w wyłudzeniu kredytu preferencyjnego na zakup maszyn rolniczych. Jak ustalono, aby zwiększyć jego zdolność kredytową władze spółdzielni zawarły z nim fikcyjne umowy przedwstępne na zakup nieruchomości. Dodatkowo wprowadzono w błąd notariusza, że nabywca rzekomo wpłacił ponad 400 tys. zł zadatku za grunty. Tomasz B. został oskarżony o wyłudzenie 957 tys. zł kredytu bankowego.

Według prokuratury przestępczą działalność oskarżonych ułatwiło nieprzestrzeganie w tej spółdzielni przepisów z ustawy o rachunkowości oraz prawa spółdzielczego. W RSP w Przatowie przez cztery lata nie były zwoływane Walne Zgromadzenia członków, a także w latach 2002-2008 nie były prowadzone księgi i sprawozdania rachunkowe.

Oskarżonym grożą kary od roku do 10 lat więzienia. (PAP)

szu/ wkr/ jbr/

Tagi: straty, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz