Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Wójt gminy i b. wicewojewoda podejrzani o kierowanie grupą przestępczą

0
Podziel się:

(dochodzą szczegóły śledztwa w tej sprawie)

(dochodzą szczegóły śledztwa w tej sprawie)

30.3.Łódź (PAP) - Zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa i wyłudzenia postawiło biuro ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej w Łodzi wójtowi podłódzkich Sokolnik, sekretarz gminy oraz b. dyrektorowi łódzkiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W sumie osoby te usłyszały 14 zarzutów. Grupę rozbiło CBA. Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik CBA Temistokles Brodowski, podejrzani: wójt Krzysztof R., sekretarz Jolanta U. oraz b. dyrektor ARiMR i wicewojewoda sieradzki Jacek B. stworzyli siatkę fikcyjnych stowarzyszeń i wyłudzili co najmniej 5 mln złotych z Funduszu Europejskiego "SAPARD".

Według śledczych podejrzani stworzyli 27 fikcyjnych stowarzyszeń, z czego 22 funkcjonowało jako kluby sportowe. W wielu przypadkach nie posiadały one siedziby i nie były wpisane do KRS, nie miały prawa ubiegać się o dotacje.

Podstawieni prezesi "stowarzyszeń" jedynie je firmowali i podpisywali odpowiednie dokumenty, umożliwiające wyłudzenie dotacji. W rzeczywistości "stowarzyszeniami" zarządzała trójka zatrzymanych osób.

Pieniądze miały być przeznaczone na rozwój i modernizację terenów wiejskich, a także na różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. "Jednak zamiast na poprawę sytuacji w małych miejscowościach, pieniądze w ogromnej części trafiały do kieszeni samorządowców, byłego dyrektora ARiMR i +słupów+ (podstawionych osób - PAP)" - poinformował rzecznik CBA.

Dodał, że zabezpieczono mienie warte blisko 230 tys. złotych, na poczet ewentualnych przyszłych kar. Cała trójka została aresztowana.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości, związane z funkcjonowaniem łódzkiego oddziału ARiMR, prowadzi biuro Prokuratury Krajowej w Łodzi i jest wielowątkowe. Dotyczy m.in. żądania korzyści majątkowej przez pracowników oddziału regionalnego ARiMR w Łodzi oraz wyłudzenia środków z funduszu "SAPARD" przez stowarzyszenia działające w aglomeracji łódzkiej.

W połowie marca w związku ze śledztwem zatrzymano i przedstawiono zarzuty sześciu osobom - pracownikom Urzędu Gminy w podłódzkich Sokolnikach.

Kontrolę w ARiMR przeprowadzili funkcjonariusze CBA. Dotyczyła ona dysponowania przez Agencję środkami w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich za lata 2005-2006".

Szczegółową kontrolą objęto dwa działania realizowane przez Agencję - "Wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno- żywnościowym", a w szczególności polegających na inwestycjach w gospodarstwach rolnych i ułatwianiu startu młodym rolnikom. (PAP)

jaw/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)