Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Wyjątkowy rok w historii Uniejowa

0
Podziel się:

Uzyskanie statusu uzdrowiska oraz zakończenie kilku dużych inwestycji
sprawiło, że rok 2012 był wyjątkowym okresem w historii Uniejowa (Łódzkie). Zdaniem burmistrza
Józefa Kaczmarka podobny może się powtórzyć najwcześniej za 5-6 lat.

Uzyskanie statusu uzdrowiska oraz zakończenie kilku dużych inwestycji sprawiło, że rok 2012 był wyjątkowym okresem w historii Uniejowa (Łódzkie). Zdaniem burmistrza Józefa Kaczmarka podobny może się powtórzyć najwcześniej za 5-6 lat.

"Był to dla nas rok wyjątkowy i szczególny. Przede wszystkim uzyskaliśmy status uzdrowiska, co pozwala nam realnie myśleć o dalszym rozwoju" - powiedział PAP Kaczmarek.

Rozporządzenie nadające status uzdrowiska miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy premier Donald Tusk podpisał po koniec czerwca. Miasto czekało na tę decyzję prawie rok, bowiem już w sierpniu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzającą, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogą być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry.

Dzięki podpisowi premiera Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju. Uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierają m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Związki zawarte w uniejowskich cieplicach poprawiają kondycję i witalność, a także wzmacniają odporność i elastyczność skóry. Wody są wykorzystywane również w leczeniu zwyrodnień stawów, przyspieszają gojenie ran, redukcję zmarszczek i cellulitu. W kuracjach "pitnych" pobudzają czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, stymulują przemianę materii oraz uzupełniają niedobory jodu w organizmie.

"Status uzdrowiska otwiera przed nami nowe perspektywy. Przede wszystkim daje możliwość kontraktowania przez wszystkie podmioty usług z NFZ. Jest też wymiar czysto finansowy, związany z opłatą klimatyczną, a także aspekt niematerialny, dotyczący dalszego rozwoju. Ten ostatni już nam pomaga przyciągać nowych inwestorów" - wyjaśnił Kaczmarek.

Uniejowska woda może być wykorzystywana nie tylko w lecznictwie ale również w przemyśle spożywczym, np. przy wytwarzaniu żywności bez użycia soli. Miejscowi mieszkańcy na jej bazie przygotowują już m.in. "termalne" ogórki małosolne, śledzie i chleb.

Cieplice w Uniejowie wykorzystywane są również do celów turystyczno-rekreacyjnych. W tym sektorze w 2012 r. zakończono kilka gminnych inwestycji, których wartość przekroczyła w sumie 200 mln zł. Przy pomocy dotacji unijnych zakończono m.in. rozbudowę największego w Polsce kompleksu basenów termalnych z nieckami rekreacyjno-leczniczymi, zjeżdżalniami, saunami, komorą śnieżną o temperaturze -10 st. C, barem wodnym, kręgielnią i salą balową.

Do użytku oddano również nowy kompleks sportowy, któremu nadano imię zmarłego w tym roku b. zawodnika piłkarskiej reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. W skład kompleksu wchodzą m.in. dwa podgrzewane wodami termalnymi pełnowymiarowe boiska piłkarskie - jedno ze sztuczną, drugie z naturalną trawą.

Bazę turystyczną uzupełnił Dom Pracy Twórczej, Zagroda Młynarska oraz odrestaurowany zamek, który przed laty był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. W obiektach tych stworzono miejsca noclegowe dla turystów, którzy mogą również korzystać z funkcjonującego od kilku lat Kasztelu Rycerskiego, gdzie w wielkich drewnianych baliach można zażywać kąpieli w czekoladzie, piwie i różanych płatkach.

"Wszystkie planowane na ten rok inwestycje udało nam się zakończyć bez opóźnień. Dotyczy to zarówno inwestycji gminnych, jak i prywatnych. Dzięki tym ostatnim wzbogaciliśmy się m.in. o czterogwiazdkowy hotel" - powiedział Kaczmarek.

Mający niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejów jest krajowym liderem w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, głównie wody geotermalnej i biomasy. Z wykorzystywanymi tu rozwiązaniami w 2012 r. zapoznawali się m.in. przedstawiciele Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów UE. Miasto odwiedził również prezydenta RP Bronisław Komorowski, który w połowie października odsłonił tablicę upamiętniająca nadanie statusu uzdrowiska.

Osiągnięcia z 2012 r. mają być bazą do dalszego rozwoju Uniejowa. Burmistrz Kaczmarek ma już plany na kolejne lata.

"Rozpoczęliśmy duże prace studyjne związane z kolejnymi inwestycjami, które być może doprowadzą do tego, że za dziesięć lat będzie tu kurort. Na razie chcemy, żeby Uniejów kojarzył się z nowoczesnym uzdrowiskiem, które będzie wyjątkowe również pod względem architektury" - powiedział Kaczmarek.(PAP)

duk/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)