Notowania

wiadomości
18.01.2013 17:45

Łódzkie: Za ok. 220 mln zł ma powstać zakład przetwarzania odpadów

Ok. 220 mln zł ma kosztować budowa Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów w strefie przemysłowej w gminie Kleszczów (Łódzkie). Zakład powinien ruszyć w przyszłym roku, rocznie będzie mógł przetwarzać ok. 140 tys. ton odpadów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ok. 220 mln zł ma kosztować budowa Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów w strefie przemysłowej w gminie Kleszczów (Łódzkie). Zakład powinien ruszyć w przyszłym roku, rocznie będzie mógł przetwarzać ok. 140 tys. ton odpadów. *

Starosta bełchatowski podpisał w piątek, w obecności inwestora, pozwolenie na budowę zakładu. "Obiekt w Bogumiłowie będzie pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Instalacja wybudowana zostanie w nowoczesnej technologii stosowanej dla tego typu obiektów np. w Japonii, USA czy w Kanadzie" - powiedział starosta bełchatowski Szczepan Chrzęst.

Inwestorem jest brytyjsko-polska spółka Eko-Region Kleszczów, w której 65 proc. stanowi brytyjski kapitał.

Planowana inwestycja ma powstać na pow. 5,5 ha strefy przemysłowej Bogumiłów w gminie Kleszczów i obejmować będzie budowę m.in. hali produkcyjnej, budynku sterowni, hali generatorów, budynków stacji oczyszczania gazu i tlenowni, stacji transformatorowych oraz budynku socjalno-biurowego.

Według informacji bełchatowskiego starostwa projektowana technologia polegać ma na termochemicznym przekształceniu złożonych związków organicznych zawartych w odpadach na czysty gaz wodny składający się zasadniczo z mieszaniny tlenku węgla i wodoru oraz niewielkich ilości dwutlenku węgla oraz azotu.

Ze zgazowania odpadów komunalnych powstanie gaz syntezowy, który po oczyszczeniu zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej na potrzeby lokalne i na sprzedaż. Ponadto instalacja będzie wytwarzała: gaz wodny zużywany przez silniki agregatów, złom metali żelaznych i nieżelaznych, witryt, gips i chlorek wapnia oraz odpady mineralne z odsiewu.

W zakładzie ma być przetwarzanych ok. 140 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, w tym ok. 10 proc. stanowić mają odpady przemysłowe. Zgodnie z dokumentacją projektową nie planuje się przetwarzania odpadów niebezpiecznych. Inwestycja być oddana do użytku na początku 2014 roku, w zakładzie ma znaleźć zatrudnienie ok. 100 osób. (PAP)

szu/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz