Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łomża: Proces o odszkodowanie za odmowę badań prenatalnych

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Łomży (Podlaskie) ponownie
zajmuje się w środę sprawą z powództwa małżeństwa Wojnarowskich z
Łomży przeciwko tamtejszemu szpitalowi i lekarzowi z tego szpitala
o odszkodowanie za odmowę badań prenatalnych.

Sąd Okręgowy w Łomży (Podlaskie) ponownie zajmuje się w środę sprawą z powództwa małżeństwa Wojnarowskich z Łomży przeciwko tamtejszemu szpitalowi i lekarzowi z tego szpitala o odszkodowanie za odmowę badań prenatalnych.

Strony składają kolejne wnioski. Pełnomocnik szpitala powtarza, że w sprawie nie ma jego winy, bo pani Wojnarowska nie zgłaszała się na wszystkie badania, dlatego kwestionuje żądanie odszkodowania. Podkreślał, że kobieta była w szpitalu tylko na jednej wizycie, na kolejne się nie zgłaszała.

Powodowie temu zaprzeczają. Wojnarowscy chcą, aby specjaliści zbadali ich córkę, by ustalić obecny stan zdrowia dziecka. Chcą też, by biegli ocenili, czy warunki w ich mieszkaniu są odpowiednie do prowadzenia stałej rehabilitacji dziewczynki, bo tego wymaga.

Państwo Wojnarowscy, których drugie dziecko, podobnie jak pierwsze, urodziło się z hipochondroplazją kości, rzadką i poważną chorobą genetyczną, podnoszą, że gdy 8 lat temu pani Wojnarowska była w drugiej ciąży, w łomżyńskim szpitalu odmówiono jej badań prenatalnych. Barbara Wojnarowska wielokrotnie powtarzała w trakcie procesu, że od tych badań uzależniała swoją decyzję o tym, czy urodzić dziecko, jeśli będzie chore.

Sprawa wróciła do Łomży po zwrocie z sądów wyższych instancji. W Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku sprawa była po zwrocie z Sądu Najwyższego, który w październiku 2005 roku orzekł, że małżeństwo Wojnarowskich ma prawo do dochodzenia od szpitala w Łomży kosztów utrzymania niepełnosprawnego dziecka - których nie musieliby ponosić, gdyby szpital nie pozbawił ich praw do decyzji o legalnym przerwaniu ciąży.

Sąd Apelacyjny zalecił natomiast sądowi w Łomży m.in. ustalenie stopnia winy lekarza oraz ocenę, czy urodzenie dziecka z rzadką chorobą, wymagającego stałej opieki, wpłynęło na zarobki matki. Jednocześnie sąd apelacyjny uznał, że prawomocne jest już zasądzenie 60 tys. zł zadośćuczynienia pani Wojnarowskiej.(PAP)

kow/ rof/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)