Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotniska w polsce
28.12.2012 15:23

Lotniska w Polsce. Nowa stawka opłaty terminalowej dla linii lotniczych na 2013 r.

Obowiązywać będzie jedna stawka, pobierana we wszystkich portach od przewoźników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tab59/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Od stycznia 2013 r. opłata terminalowa dla linii lotniczych będzie wynosić 812,38 zł - poinformował rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Obowiązywać będzie jedna stawka, pobierana we wszystkich portach od przewoźników.

Opłata terminalowa jest pobierana od linii lotniczych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podczas startów i lądowań samolotów na polskich lotniskach._ 27 grudnia 2012 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdził wysokość stawki jednostkowej opłaty za nawigację terminalową w wysokości 812,38 zł. Zatwierdzona stawka wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku _ - czytamy w komunikacie PAŻP.

Jak tłumaczy PAŻP, stawka ta _ w związku z kosztami przygotowania i zapewnienia służb żeglugi powietrznej w nowych portach lotniczych uległa wzrostowi o ok. 4 procent w porównaniu ze stawką obowiązującą w 2012 r. _. W tym roku jest to 781,06 zł.

PAŻP poinformowała, że w 2013 r., podobnie jak w latach poprzednich, prezes ULC utrzymał jedną strefę pobierania opłat za nawigację terminalową na 13 kontrolowanych polskich lotniskach. Wspólną strefą pobierania opłat terminalowych w przyszłym roku zostaną objęte lotniska w Warszawie, Modlinie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze i w Lublinie.

_ Z powodu braku wpisu lotniska Radom - Sadków do rejestru lotnisk cywilnych nie było możliwe uzyskanie zgody Prezesa ULC na włączenie tego lotniska do strefy opłat za nawigację terminalową poczynając od stycznia 2013. Uzgodniono możliwość włączenia radomskiego lotniska do strefy opłat za nawigację terminalową zaraz po wpisaniu lotniska do rejestru ULC w trakcie 2013 roku _ - czytamy w komunikacie PAŻP.

W naszej przestrzeni powietrznej PAŻP zapewnia przewoźnikom obsługę w ramach nawigacji trasowej, czyli podczas przelotu nad terytorium naszego kraju. w przyszłym roku linie lotnicze za każdy przelot samolotu w polskiej przestrzeni powietrznej będą płacić 150,20 zł. Opłata została obniżona o 5,20 zł w porównaniu z tym rokiem.

_ Stawka ta podlega co miesiąc ponownemu przeliczeniu na euro przy zastosowaniu średniego miesięcznego kursu wymiany euro na walutę krajową z miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym został wykonany lot. W styczniu 2013 roku wartość stawki jednostkowej opłaty za nawigację trasową wyniesie 36,56 euro _ - wyjaśniła PAŻP.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedstawiona przez PAŻP stawka opłaty trasowej była analizowana przez Komisję Rozszerzoną Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol, która zatwierdziła ją w proponowanej wysokości.

Jak podała PAŻP, średnia wartość tej stawki w Europie w przyszłym roku wynosi 52,17 euro. Niższe stawki opłaty trasowej niż Polska mają: Bułgaria, Portugalia, Grecja, Malta, Łotwa, Irlandia Turcja.

Czytaj więcej w Money.pl
7500 osób utknęło na lotnisku. Co z awarią? Kilkuset pasażerów nocowało w hali odlotów czekając na wznowienie ruchu. Odwołano 187 połączeń.
Maszyna Ryanaira zawróciła na lotnisko Piloci zdecydowali się zawrócić na lotnisko we Frankfurcie z powodu problemów technicznych.
Mniej pasażerów. Przez bankructwa biur 14 proc. pasażerów mniej niż przed rokiem skorzystało w sierpniu z lotów czarterowych z lotniska Katowice w Pyrzowicach.
Tagi: lotniska w polsce, lotnisko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz