Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lotnisko Chopina szuka około 120 kobiet upotrafiących posługiwać się bronią

0
Podziel się:

Kobiety są potrzebne do sprawdzania podróżujących pań, gdy te np. wymagają szczegółowej kontroli.

Lotnisko Chopina szuka około 120 kobiet upotrafiących posługiwać się bronią
(AlexanderNovikov/iStockphoto)

Kobiety mają odpowiadać za kontrolę bezpieczeństwa - * poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski. *Miesięcznie zarobią około 3 tys. złotych.

Lotnisko potrzebuje pracowników, ponieważ przejmuje kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej. Ma na to czas do końca sierpnia, dlatego - jak informuje rzecznik - port w Warszawie musi zatrudnić dodatkowo około 250 osób.

- _ W związku z nowymi przepisami, od kilku tygodni prowadzimy nabór do Służby Ochrony Lotniska (SOL). O ile zainteresowanie wśród mężczyzn jest duże, to w przypadku kobiet - małe. Do tej pory zostało zakwalifikowanych około 20 pań, a potrzebujemy jeszcze około 100 _ - powiedział rzecznik. Kobiety są potrzebne do sprawdzania podróżujących pań, gdy te np. wymagają szczegółowej kontroli.

Od kandydatów i kandydatek port oczekuje m.in. co najmniej średniego wykształcenia, umiejętności praktycznego posługiwania się bronią, dobrej sprawności psychofizycznej, a także wysokiej kultury osobistej i odporności na stres. Oferty można składać w siedzibie portu do 16 kwietnia.

Jak poinformował Przybylski, lotnisko zapewnia zakwalifikowanym osobom specjalistyczne szkolenie. _ - SOL to elitarna jednostka ochroniarska, odpowiada za bezpieczeństwo specyficznego obiektu, jakim jest lotnisko _ - powiedział rzecznik.

Nowe prawo lotnicze wymaga, by zarządzający portami przejęli kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej. Zgodnie z nim, Straż Graniczna przestaje odpowiadać za część zadań związanych z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. Przejmie je zarządzający lotniskiem, który będzie mógł powierzyć kontrolę własnej Służbie Ochrony Lotniska lub zatrudnić w tym celu zewnętrzną firmę.

Zgodnie z nowymi przepisami w gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa. Pod koniec grudnia władze Lotniska Chopina oraz Straży Granicznej podpisały porozumienie, na mocy którego lotnisko przejmie całość obowiązków związanych z kontrolą. Straż Graniczna będzie ją nadzorować.

W czerwcu 2011 r. nowelizację prawa lotniczego uchwalił Sejm, w połowie lipca podpisał ją prezydent. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE. 18 sierpnia ubiegłego roku nowe prawo lotnicze zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych punktów, np. przejęcia przez władze lotniska kontroli bezpieczeństwa pasażerów.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło 1,88 mln pasażerów, czyli o 5,5 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2011 r.

Więcej na temat sytuacji na lotniskach czytaj w Money.pl
Znowu problemy na lotniskach. Co teraz? - _ Samoloty PLL LOT, które zmierzały do stolicy, są przekierowywane m.in. do Katowic, Poznania, Gdańska _- powiedział rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski.
Przybywa połączeń i pasażerów. A ma być lepiej Ponad 121 tys. pasażerów obsłużył w marcu 2012 r. wrocławski Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika.
Zatrudnianie pracowników. Kobiety częściej chcą się szkolić Choć zmniejsza się dystans między płciami jeśli chodzi o chęć ciągłego podnoszenia kwalifikacji, to nadal prym wiodą kobiety.
Lotnisko w Łodzi poprawia wyniki Ponad 32 tys. pasażerów odprawił w marcu Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)