Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotnisko
12.07.2010 16:15

Lotnisko Katowice podwoiło liczbę odprawionych ładunków

Ponad dwukrotnie więcej ładunków niż rok wcześniej odprawiono w pierwszym półroczu tego roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Lotnisko chce stać się centrum ruchu cargo co najmniej dla południowej Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad dwukrotnie więcej ładunków niż rok wcześniej odprawiono w pierwszym półroczu tego roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Lotnisko chce stać się centrum ruchu cargo co najmniej dla południowej Polski.

"Wyniki pierwszego półrocza pokazują, że pozycja Katowic jako centrum lotniczego cargo ugruntowuje się. W przyszłości, gdy gotowy będzie odcinek autostrady A-1 w pobliżu lotniska i powstanie połączenie kolejowe, ruch cargo zostanie jeszcze wzmocniony" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik portu Cezary Orzech.

Do 2013 r. w Pyrzowicach ma powstać nowy terminal cargo o powierzchni ok. 7 tys. m kw., w innej części lotniska niż obecny. W przyszłości wokół niego - nawet na 100 hektarach powierzchni - może powstać centrum logistyczne, dobrze skomunikowane zarówno z lotniskiem, jak i z budowaną w pobliżu autostradą A1.

Według przedstawicieli lotniska, strefa oddziaływania lotniczego centrum cargo to ok. 400 km, więc obejmuje także Łódź, a nawet okolice Warszawy. Od jesieni ubiegłego roku Pyrzowice mają pierwsze w Polsce bezpośrednie połączenie transatlantyckie cargo, do Kanady. Samoloty, zdolne załadować ok. 45 ton ładunków, latają raz w tygodniu. W tym roku ruszyło połączenie cargo do Seulu, które ma być rozwijane.

W pierwszym półroczu 2010 r. w Pyrzowicach odprawiono blisko 5,8 tys. ton towarów, o 113 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wprawdzie ubiegły, kryzysowy dla lotnictwa rok charakteryzował się znaczącym spadkiem ilości ładunków i pasażerów, jednak tegoroczny wzrost - zdaniem rzecznika - i tak jest imponujący. Tylko w czerwcu ilość ładunków wzrosła o ok. 80 proc.

Przedstawiciele portu wyliczyli, że codziennie na podkatowickim lotnisku odprawia się średnio ponad 31 ton ładunków. 15 lat temu odprawiano dziennie ok. 1,5 tony towarów.

Aby sprostać rosnącemu ruchowi, oprócz budowy nowego terminalu cargo władze portu chcą przede wszystkim poprawić infrastrukturę lotniska. Stąd m.in. projekt budowy nowej drogi startowej, dróg do kołowania, płyt postojowych (po rozbudowie pomieszczą 26 maszyn), parkingów, strażnicy straży pożarnej oraz hangaru technicznego, który ma powstać do końca 2011 r. Rozbudowana baza techniczna ma być atutem lotniska, przyciągającym nowych przewoźników.

Według Orzecha, dla rozwoju ruchu cargo istotne jest położenie lotniska - w Pyrzowicach starty i lądowania samolotów możliwe są 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia, co nie we wszystkich portach jest normą. Ważna jest też infrastruktura drogowa wokół lotniska.

W ubiegłym roku port odprawił 2 mln 364,6 tys. pasażerów (spadek o ok. 2,5 proc.). Na 2010 r. i lata kolejne zakładany jest wzrost ruchu, do ok. 2,4 mln osób w tym roku, 3,6 mln w 2015 r. oraz blisko 6,5 mln po 2030 r. Tegoroczne lato jest w Pyrzowicach rekordowe pod względem ilości czarterów. Ogółem za półrocze nastąpił spadek ruchu pasażerskiego o 3,4 proc., lotnisko zakłada jednak odrobienie ubytków do końca roku.

Podkatowickie lotnisko należy do największych portów regionalnych w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat planuje inwestycje za prawie 630 mln zł. (PAP)

mab/ pad/ gma/

Tagi: lotnisko, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz