Notowania

wiadomości
22.01.2014 12:26

Lotnisko Katowice wybuduje nowy terminal przylotów za ponad 50 mln zł

Kosztem ponad 53 mln zł do połowy przyszłego roku w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach powstanie nowy terminal przylotów, co zwiększy roczną przepustowość lotniska do 6 mln pasażerów. Inwestycja jest częścią wartego w sumie 182 mln zł unijnego projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kosztem ponad 53 mln zł do połowy przyszłego roku w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach powstanie nowy terminal przylotów, co zwiększy roczną przepustowość lotniska do 6 mln pasażerów. Inwestycja jest częścią wartego w sumie 182 mln zł unijnego projektu.

W środę władze podkatowickiego lotniska podpisały dwie umowy: z firmą Skanska na budowę nowej hali przylotów i rozbudowę parkingu oraz z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na unijne dofinansowanie projektu, którego częścią jest budowa terminalu.

W sumie kilka nowych inwestycji na lotnisku będzie kosztować ok. 182 mln zł, z czego blisko 71,5 mln zł to pieniądze z UE. Będzie to kolejny etap rozbudowy lotniskowej infrastruktury w Pyrzowicach, po realizowanych obecnie inwestycjach za 268 mln zł (w tym 107 mln zł z UE) - najważniejsza z nich to trwająca budowa nowego pasa startowego i płyt postojowych dla samolotów.

Hala przylotów z bagażownią, którą wybuduje firma Skanska, będzie już trzecim terminalem w Pyrzowicach - przepustowość istniejących to ok. 3,6 mln pasażerów rocznie. Nowy terminal przejmie wszystkie przyloty, a w istniejących halach pozostaną odloty (terminal A - poza strefę Schengen, terminal B - do strefy Schengen).

Nowa hala z bagażownią powstanie tuż przy obecnym terminalu B. Wizualnie będzie nawiązywała do terminalu A, ze szklaną elewacją. Będzie to oddzielny budynek o długości 156 m, szerokości 45,5 m, wysokości ok. 8 m i powierzchni użytkowej prawie 7 tys. m kw. Większość powierzchni zajmie hol odbioru bagażu oraz miejsca do odprawy paszportowej. Pozostałą powierzchnię wypełnią pomieszczenia techniczne oraz miejsca dla celników i Straży Granicznej. Przeniosą się tam również stanowiska wypożyczalni samochodów.

Budowa rozpocznie się w lutym. Oprócz terminalu powstaną nowe drogi, place, chodniki, podjazdy i parkingi, przebudowany będzie układ drogowy. "Celem tych prac będzie powiązanie całego układu komunikacyjnego wokół lotniska w jeden kompleks" - wyjaśnił Tomasz Bosowski, odpowiedzialny za projekt w firmie Skanska. Powstanie m.in. 400 dodatkowych miejsc parkingowych; w sumie po rozbudowie będzie ich prawie 1,3 tys.

Wykonawca inwestycji - Skanska - ma doświadczenie w pracach w portach lotniczych. W 2012 r. rozbudowała terminal A w Pyrzowicach i wybudowała wieżę kontroli ruchu lotniczego w porcie Rzeszów-Jasionka, gdzie rok wcześniej zakończyła budowę terminalu pasażerskiego, płyty postojowej i płaszczyzny do odladzania samolotów. Realizowała też inwestycje na lotniskach w Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie.

Nowy terminal jest jednym z pięciu elementów projektu rozbudowy infrastruktury podkatowickiego lotniska, na którego współfinansowanie zawarto umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Inne przedsięwzięcia to modernizacja istniejącego hangaru i budowa nowego, pierwszy etap budowy bazy cargo oraz dwa etapy uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej: modernizacja systemu odwadniającego oraz budowa stanowiska odladzania samolotów.

Część z przedsięwzięć wymienionych w projekcie - jak modernizacja i budowa hangaru - została już zrealizowana. Pozostałe zadania będą ukończone najpóźniej do września 2015 r. Od 2011 r. w Pyrzowicach jest realizowany inny unijny projekt, wart 268 mln zł. Obejmuje on zakończoną już budowę nowej płyty postojowej i modernizację dróg kołowania oraz trwającą budowę nowej drogi startowej o długości 3,2 km.

W ubiegłym roku lotnisko Katowice obsłużyło prawie 2 mln 544,2 tys. osób, wobec ponad 2 mln 550,8 tys. w 2012 r. Główny powód spadku liczby pasażerów to mniejsza ilość czarterów. Odprawionych osób było o ponad 6,6 tys. mniej niż rok wcześniej - to tyle, ile odprawia się średnio w ciągu jednego dnia.

Przedstawiciele portu oceniają, że w trudnych warunkach spowolnienia gospodarczego oraz załamania się rynku czarterów do Egiptu, osiągnięto dobry wynik. Hitami roku okazały się uruchomione przez linię Wizz Air nowe połączenia do Kutaisi w Gruzji i Tel Awiwu w Izraelu. 25 stycznia nowe połączenie do izraelskiej stolicy uruchomi z Pyrzowic linia Enter Air - samoloty będą latać raz w tygodniu, w soboty. Rozwija się też nowe zimowe połączenie linii Wizz Air do francuskiego ośrodka narciarskiego Grenoble.(PAP)

mab/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz