Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lotnisko w Modlinie może być ponownie uruchomione w kwietniu lub w maju

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje o ewentualnych odszkodowaniach dla lotniska
#

# dochodzą kolejne informacje o ewentualnych odszkodowaniach dla lotniska #

21.01. Warszawa (PAP) - Lotnisko w Modlinie może ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie w maju lub w kwietniu - powiedział w poniedziałek prezes modlińskiego portu Piotr Okienczyc. Sytuacja portu w Modlinie była w poniedziałek omawiana przez mazowieckich radnych.

Lotnisko w Modlinie nie przyjmuje dużych samolotów pasażerskich od miesiąca. 22 grudnia 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów - o numerach 08 i 26 - czyli betonowych odcinków, po 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, co spowodowało, że samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogą tam wykonywać operacji lotniczych. Rejsy z Modlina zostały przeniesione do innych portów lotniczych, głównie na lotnisko Chopina.

Prezes modlińskiego portu poinformował w poniedziałek radnych, że tego dnia rano spółka otrzymała ekspertyzy dotyczące pasa startowego i od razu przekazała je do mazowieckiego inspektora budowlanego. "Czekamy teraz na decyzję nadzoru. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaka ona będzie, ponieważ ekspertyza nie jest jednoznaczna" - powiedział radnym prezes modlińskiego lotniska.

Wyjaśnił, że w ekspertyzie jest mowa o konieczności wymiany górnej warstwy nawierzchni pasa startowego. Poinformował, że jeżeli nadzór nie cofnie swojej decyzji dotyczącej zamknięcia pasa startowego, to nie będzie można z niego korzystać do czasu przeprowadzenia niezbędnych napraw, a wymianę będzie można zrobić dopiero wtedy, gdy temperatury wzrosną powyżej 0 st. C.

"Naprawa potrwa na pewno kilka tygodni, a ponieważ zima na ogół w Polsce kończy się w marcu, to zakładam, że w kwietniu lub w maju lotnisko będzie w pełni działać" - powiedział prezes. "Otworzymy lotnisko najpóźniej latem" - dodał.

Prezes wyjaśnił, że więcej informacji będzie można podać, gdy nadzór wyda decyzję odnośnie pasa startowego, a generalny wykonawca, który go budował, zaproponuje technologię jego naprawy. "Technologię ma przedstawić generalny wykonawca, ale ona będzie sprawdzana. Będzie konsultowana zarówno z nadzorem budowlanym, jak również Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, który z nami współpracuje. (...) Eksperci będą oceniać, czy to, co będzie przedstawione, jest dobre, czy nie, czy spełni wszystkie warunki i będzie nas zabezpieczać na wiele lat i nie powtórzy się to, co stało się teraz" - powiedział.

Okienczyc zapewnił radnych, że spółka przedstawi harmonogram napraw najszybciej, jak to będzie możliwe.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski powiedział PAP, że ekspertyza w sprawie drogi startowej lotniska w Modlinie już do niego dotarła. "W ciągu 2-3 dni zapadnie decyzja" - dodał.

Jak powiedziała PAP Karina Lisowska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ULC czeka na decyzję nadzoru. Od niej będzie uzależniał swoje dalsze działania dotyczące lotniska w Modlinie.

Jak poinformowali mazowieckich radnych przedstawiciele władz lotniska w Modlinie, każdy dzień zamknięcia części drogi startowej oznacza dla spółki 150-170 tys. zł utraconych przychodów. Władze portu chcą, by pokrył je generalny wykonawca, który budował pas startowy. Wiceprezes lotniska Marcin Danił poinformował, że spółka wystosowała do wykonawcy - firmy Erbud - notę obciążeniową, w której domaga się wypłacenia ponad 900 tys. zł z tytułu utraconych przychodów w grudniu ub.r. W rozmowie z dziennikarzami Okienczyc powiedział jednak, że nie jest w stanie oszacować, kiedy pieniądze trafią do portu. "To są trudne rozmowy (...) może to być trudna dyskusja" - wyjaśnił.

Dodał, że trwają prace nad programem, który ma pomóc spółce przetrwać ten najtrudniejszy czas zamknięcia pasa startowego. "Jesteśmy na dziś zabezpieczeni tak, by lotnisko przetrwało. (...) Już rozpoczęliśmy prace nad wszelkimi wariantami restrukturyzacji spółki, tak by maksymalnie obniżyć koszty" - powiedział prezes portu.

Lotnisko w Modlinie zapowiedziało też w poniedziałkowym komunikacie kolejne wezwania do zapłaty odszkodowania, których wysokość uzależniona będzie od terminu przywrócenia ruchu lotniczego w porcie. Zarząd podkreśla również, że wystawione wezwanie nie zamyka drogi do roszczeń o szerszym zakresie.

Zgodnie z zapisami w umowie koszty dotychczasowych prac naprawczych jak również kompleksowej wymiany nawierzchni progów drogi startowej pokrywane są przez generalnego wykonawcę firmę - Erbud SA.(PAP)

luo/ her/ mick/ aop/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)