Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lotos i PGNiG będą wspólnie szukać ropy i gazu na koncesji Kamień Pomorski

0
Podziel się

PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały umowę o wspólnych operacjach na
obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski. Celem współpracy jest zintensyfikowanie prac poszukiwawczych
na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

bEqEFbIR

PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały umowę o wspólnych operacjach na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski. Celem współpracy jest zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

W komunikacie podano, że położona na terenie województwa zachodniopomorskiego koncesja Kamień Pomorski jest jedną z bardziej perspektywicznych w tym rejonie. Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi 217 km kw.

"Strategicznym celem PGNiG SA jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z własnych złóż. Większość prac prowadzimy samodzielnie, ale nasze dotychczasowe doświadczenia zarówno w kraju, jak i zagranicą pokazują, że warto prowadzić tego typu projekty z partnerami. Współpracując dywersyfikujemy ryzyka, optymalizujemy wykorzystanie potencjałów kadrowych i technicznych co jest korzystne dla obu stron" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella.

bEqEFbIT

Umowa o wspólnych poszukiwaniach węglowodorów na obszarze koncesji Kamień Pomorski wejdzie w życie m.in. po uzyskaniu zgody ministra środowiska na wspólne użytkowanie górnicze obszaru koncesji przez strony.

"Podstawowym celem biznesowym tego projektu jest zwiększenie produkcji ropy naftowej oraz rozszerzenie działalności poszukiwawczo-wydobywczej Lotos Petrobalticu o obszar lądowy. To dokładnie wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju całego koncernu. Uważamy, iż ten obszar koncesyjny posiada interesujący potencjał wydobywczy i jesteśmy przekonani, że połączenie zasobów i kompetencji PGNiG i Lotosu pozwoli na jego efektywne wykorzystanie. Chcemy również dzięki tej współpracy poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności w zakresie poszukiwań węglowodorów na lądzie" - powiedział wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos. i prezes Lotos Petrobaltic Zbigniew Paszkowicz.

Umowa między spółkami jest konsekwencją zawartego we wrześniu 2012 r. porozumienia o współpracy między PGNiG a Grupą Lotos. Zgodnie z jej zapisami PGNiG, jako właściciel 51 procent koncesji, będzie sprawowało funkcję operatora. Natomiast Lotos Petrobaltic przejmie 49 procent udziałów w należącej do PGNiG koncesji w zamian za samodzielne sfinansowanie określonej części prac poszukiwawczych. Pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności poszukiwawczej, rozpoznawczej i wydobywaniem węglowodorów na obszarze koncesji, jak również wszystkie korzyści płynące z tej działalności, będą dzielone zgodnie z udziałami partnerów.

Zgodnie z umową spółki powołują Komitet Operacyjny, za którego pośrednictwem wspólnie sprawują bieżący nadzór nad projektem. Do uprawnień i obowiązków Komitetu należy podejmowanie wszystkich najważniejszych decyzji związanych z koncesją, tj. wysokość rocznych budżetów prac i ich harmonogramy. Współpraca między PGNiG i Lotos Petrobaltic może zostać poszerzona o inne obszary koncesyjne.

bEqEFbIZ

Zgodnie z umową obie firmy opracowały harmonogram wspólnych działań na 2013 r. Zakłada on m.in.: wykonanie na koncesji Kamień Pomorski powtórnej analizy archiwalnych materiałów sejsmicznych 2D/3D, wykonanie projektu oraz rozpoczęcie prac polowych nowego zdjęcia sejsmicznego 3D. Tegoroczny budżet projektu wyniesie kilkanaście milionów złotych.(PAP)

gsu/ osz/ pad/

bEqEFbJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)