Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lotos i PGNiG chcą współpracować w zakresie wydobycia gazu i ropy

0
Podziel się:

Grupa Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chcą współpracować w
zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i
niekonwencjonalnych.

Grupa Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chcą współpracować w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych.

W poniedziałek w Gdańsku prezesi Grupy Lotos i PGNiG - Paweł Olechnowicz i Grażyna Piotrowska-Oliwa podpisali list intencyjny w sprawie planowanej współpracy.

Jak podano we wspólnym komunikacie, celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

Obecny przy podpisaniu listu w Gdańsku minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że "to bardzo dobry dzień dla całej Polski". Jak powiedział, "celem strategicznym rozwoju polskiej gospodarki w oparciu o spółki gazowo-paliwowe, energetyczne, jest (...) zintensyfikowanie działań na rzecz znaczącego zwiększenia wydobycia surowców energetycznych w Polsce".

Oba koncerny mają przeanalizować potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę Lotos udziałów w każdej z koncesji.

Firmy zapowiedziały powołanie grupy roboczej, która w szczegółach ustali kwestie współpracy w zakresie: technicznym, ekonomicznym i prawnym.

Zgodnie z podpisanym listem, spółki są zainteresowane podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej sprzedaży i kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. W gdańskiej rafinerii przeprowadzana jest analiza pierwszych próbek surowca. Lotos poinformował, że jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, to nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bls/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)