Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LPR: sprywatyzować górnictwo przez akcjonariat narodowy

0
Podziel się:

Za prywatyzacją polskich kopalń w oparciu o
tzw. akcjonariat narodowy opowiedzieli się we wtorek w Katowicach
przedstawiciele Komitetu Wyborczego LPR. Jedyną barierą dla
koniecznej prywatyzacji powinno być - ich zdaniem - bezpieczeństwo
energetyczne państwa.

Za prywatyzacją polskich kopalń w oparciu o tzw. akcjonariat narodowy opowiedzieli się we wtorek w Katowicach przedstawiciele Komitetu Wyborczego LPR. Jedyną barierą dla koniecznej prywatyzacji powinno być - ich zdaniem - bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Z list Komitetu Wyborczego LPR do Sejmu startują przedstawiciele LPR, Unii Polityki Realnej oraz Prawicy Rzeczypospolitej.

Koncepcję przedstawił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach wojewódzki koordynator Prawicy Rzeczypospolitej Piotr Spyra po okręgowej konferencji programowej z udziałem posła Artura Zawiszy.

Spyra krytycznie ocenił dotychczasową restrukturyzację górnictwa zwłaszcza w aspekcie społecznym, przyznał jednak, że doprowadziła ona do takiego stanu, że polskie kopalnie węgla kamiennego są dostosowane do potrzeb rynku.

"Nie było dotąd dobrego pomysłu na prywatyzację górnictwa, która jest niezbędna, żeby ta gałąź przemysłu zaczęła normalnie funkcjonować. Naszym zdaniem najwyższy czas się prywatyzacją zająć" - powiedział Spyra podczas konferencji prasowej.

Proponowana przez KW LPR idea akcjonariatu narodowego opiera się na doświadczeniach francuskich, gdzie - jak podkreślał Spyra - pozycja związków zawodowych jest również silna. Właśnie opór związków zawodowych i części załóg uważa za główną przeszkodę na drodze do zmian w branży.

"Pomysł na akcjonariat narodowy jest taki, żeby część akcji przekazać pracownikom. Byłyby to akcje uprzywilejowane, podobne w statusie do akcji menadżerskich. Należałoby następnie stworzyć fundusze zarządzające takimi akcjami, które co roku, operując tymi akcjami na giełdzie, miałyby za zadanie wypracować dywidendę, wypłacaną pracownikom" - wyjaśniał Spyra.

Przyznał, że to rozwiązanie wymagałoby zmian w polskim kodeksie handlowym i kodeksie spółek handlowych. "Pozwala natomiast przekonać pracowników, że prywatyzacja niekoniecznie jest niezgodna z ich interesami" - ocenił.

KW LPR opowiedział się też za likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia i powołaniem w jego miejsce prywatnych ubezpieczycieli, konkurujących o składki pacjentów oraz za prywatyzacją szpitali. Zdaniem przedstawicieli komitetu składkę zdrowotną mógłby zastąpić bon zdrowotny, którym pacjent mógłby swobodnie dysponować. (PAP)

lun/ mok/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)