Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubaczów: Wystawa dawnych i współczesnych ozdób choinkowych

0
Podziel się:

Około 400 ozdób choinkowych pochodzących z okresu od lat międzywojennych do
współczesności można oglądać na wystawie "Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką", otwartej w
niedzielę w Lubaczowie (Podkarpackie).

Około 400 ozdób choinkowych pochodzących z okresu od lat międzywojennych do współczesności można oglądać na wystawie "Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką", otwartej w niedzielę w Lubaczowie (Podkarpackie).

Wśród eksponatów pokazanych na ekspozycji w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie znalazły się zarówno oryginalne ozdoby choinkowe z kolekcji krakowskiego artysty Janusza Oleszkiewicza i jego żony Małgorzaty, jak i wykonane współcześnie przez artystę kopie oryginalnych przedmiotów.

Janusz Mazur z lubaczowskiego muzeum powiedział PAP, że niektóre ozdoby, zwłaszcza te sprzed około stu lat lub starsze, były wykonane z nietrwałych materiałów, jak np. opłatek, słoma czy owoce, i nie przetrwały do naszych czasów. Na wystawie można zobaczyć zatem ich kopie, wykonane współcześnie na wzór oryginałów.

W muzealnej galerii zaprezentowano m.in. choinki ozdobione jabłkami czy orzechami zawiniętymi w kolorowe bibuły; wykonane z wydmuszek z jajek kolorowe koguciki, ozdobione bibułą i staniolem; łańcuchy ze zboża i słomy, a także ozdoby z papieru, słomy, czy jedne z pierwszych szklanych bombek z okresu międzywojennego. Właśnie po I wojnie światowej zaczęły się pojawiać pierwsze ozdoby bożonarodzeniowe wykonane ze szkła.

Wśród pokazanych ozdób świątecznych znalazły się też szopki bożonarodzeniowe, które stawiano na choince, między gałązkami, lub pod drzewkiem.

Mazur zaznaczył, że wystawa ma pokazać zmiany, jakie zaszły w modzie choinkowej ostatnich stu lat, a także zwrócić uwagę na fakt, że tradycyjne ozdoby na świąteczne drzewka tworzono wspólnie w domach i była to praca całych rodzin.

"Dawniej ozdoby robiono własnoręcznie. Całe rodziny zbierały się przy stole: dzieci, rodzice, dziadkowie, czasem sąsiedzi, i wszyscy śpiewając kolędy, tworzyli ozdoby, które później zawieszano na drzewkach. Najmłodsi uczyli się przy okazji kolęd, które później śpiewali podczas tradycyjnego kolędowania po domach" - mówił Mazur.

Jedną z takich tradycyjnych ozdób jest, obecnie rzadko spotykany, tzw. świat, czyli kulista ozdoba wykonana z opłatka. Dawniej "światy" wieszane były na podłaźniczkach, czyli wierzchołkach np. jodły, zawieszonych pod sufitem, które na święta przystrajały polskie domy przed pojawieniem się choinek. "Dziś trudno wyobrazić sobie świąteczny wystój mieszkania bez choinki, a przecież tradycja stawiania i ozdabiania choinki w Polsce pojawiła się dwieście lat temu, a powszechnie przyjęła się dopiero na początku XX wieku" - przypomnieli w zaproszeniu na wystawę jej organizatorzy.

Ekspozycję można będzie oglądać do końca lutego. (PAP)

api/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)