Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubelskie: 11. Letnia Akademia Filmowa od piątku w Zwierzyńcu

0
Podziel się

Prawie 200 filmów z całego świata, w różnych cyklach tematycznych, będą mogli
obejrzeć widzowie 11. edycji Letniej Akademii Filmowej. Festiwal rozpocznie się w piątek w
Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie.

bEiGHdYl

*Prawie 200 filmów z całego świata, w różnych cyklach tematycznych, będą mogli obejrzeć widzowie 11. edycji Letniej Akademii Filmowej. Festiwal rozpocznie się w piątek w Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie. *

Specjalny cykl zatytułowany "Od apartheidu do mundialu" poświęcony będzie twórczości filmowej z Republiki Południowej Afryki. Zaprezentowanych zostanie 31 filmów afrykańskich twórców - od czasów kina niemego po produkcje z ostatnich lat.

Jak przypomina organizator festiwalu, Piotr Kotowski, o RPA było ostatnio głośno za sprawą tegorocznego mundialu. "Niejako przy okazji spróbujemy odkryć kino z RPA. Nieobecne przez lata w światowym obiegu z powodów politycznych, dziś coraz częściej odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej" - zauważył Kotowski.

bEiGHdYn

Widzowie zobaczą m.in. nagrodzony Oskarem w 2006 r. film "Tsotsi" w reż. Gavina Hooda i zdobywcę Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2006 r. - "Carmen" w reż. Marka Dornforda-Maya.

Z okazji przypadającej tym roku 150. rocznicy urodzin Antoniego Czechowa, w cyklu "Urodziny Pana Czechowa", zaprezentowane zostaną ekranizacje jego dzieł powstałe głównie w Rosji i Związku Radzieckim - m.in. "Wujaszek Wania" w reż. Andrieja Konczałowskiego, "Oczy czarne" w reż. Nikity Michałkowa - ale także we Francji i Kanadzie, np. "Mała Lili" w reż. Claude'a Millera.

Twórczość i postać Stanisława Ignacego Witkiewicza będzie tematem kolejnego cyklu pt. "Kłopoty z Witkacym". Pokazane zostaną filmy inspirowane życiorysem tego artysty oraz adaptacje jego dzieł m.in. "Pożegnanie Jesieni" w reż. Mariusza Trelińskiego, "Mistyfikacja" w reż. Jacka Koprowicza.

W innym cyklu - zatytułowanym "Elegia dla konia" - pokazane zostaną filmy, w których istotnym elementem są relacje i wzajemne zależności, jakie łączyły lub łączą człowieka z tym zwierzęciem. W cyklu tym widzowie zobaczą m.in. "Lotną" Andrzeja Wajdy, "Kostkę cukru" - dokumentalny film Jacka Bławuta, "Ładny Dzień" Jana Jakuba Kolskiego.

bEiGHdYt

Z okazji 60-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w specjalnym cyklu "Polskie kino w perspektywie Szkoły", pokazane zostaną etiudy szkolne z lat 1951-2009 autorstwa m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Marka Piwowskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Małgorzaty Szumowskiej.

Na festiwalu w Zwierzyńcu wyświetlone zostanie także cykl filmów, w których gra duńska aktorka epoki kina niemego Asta Nielsen. Osobny cykl poświęcono twórczości francuskiego aktora, scenarzysty i reżysera Jacquesa Tati'ego, nazywanego francuskim Chaplinem, który styl niemej burleski przenosił do kina dźwiękowego.

Program festiwalu obejmuje również przegląd twórczości włoskiego reżysera i scenarzysty Gianni Amelio oraz południowoafrykańskiego filmowca Jamie Uysa. Osobne cykle poświęcono produkcjom ostatnich lat powstałych na Słowacji, Węgrzech i w Czechach. Projekcjom filmowym w Zwierzyńcu towarzyszyć będą koncerty muzyki m.in. folkowej, klezmerskiej, jazzu. Festiwal potrwa do 15 sierpnia. (PAP)

ren/ hes/ jra/

bEiGHdYO
lubelskie
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)