Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Box z filmami dokumentalnymi na 10-lecie IPN w Lublinie

0
Podziel się:

80 filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu
po II wojnie światowej oraz innym ważnym wydarzeniom historycznym w latach 1939-1956 wydał IPN w
Lublinie na płytach DVD. Będą przekazane bezpłatnie do szkół i bibliotek.

80 filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu po II wojnie światowej oraz innym ważnym wydarzeniom historycznym w latach 1939-1956 wydał IPN w Lublinie na płytach DVD. Będą przekazane bezpłatnie do szkół i bibliotek.

Promocja filmowego boxu "Z archiwum IPN" odbyła się w piątek w siedzibie lubelskiego oddziału TVP. Połączono ją z obchodami 10-lecia Oddziału Instytutu w Lublinie.

Uczestniczący w uroczystości p.o. prezes IPN Franciszek Gryciuk podkreślił, że Instytut podejmuje bardzo trudne problemy, które w historiografii były przedstawiane kadłubowo albo były całkowicie pomijane. "W ten sposób przyczynia się do wypełnienia wiedzy historycznej, ale także dialogu między różnymi społecznościami. Myślę tu o dialogu polsko-niemieckim, polsko-żydowskim czy polsko-ukraińskim; przy tych dwóch ostatnich bardzo istotny wkład był oddziału w Lublinie" - powiedział Gryciuk.

Podczas spotkania osobom współpracującym z Instytutem i zasłużonym dla upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski wręczono medale 10-lecia IPN. Zaprezentowano jeden z filmów dokumentalnych, pt. "Rajd Podkowy". Opowiada on o tym jak partyzancki oddział AK w 1945 r. próbował przedostać się z Lubelszczyzny przez Czechosłowację do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech.

Filmy pod wspólnym hasłem "Z archiwum IPN" powstały w latach 2006-2010 we współpracy z lubelskim ośrodkiem TVP. Dokumentują one najciekawsze wydarzenia z lat 1939-1956; najwięcej filmów dotyczy polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 r. Przedstawiają losy bohaterów walk o wolność Polski, a także demaskują metody działań stosowanych przez komunistyczny aparat represji. Filmy były pokazywane na antenie TVP Polonia i lubelskiego ośrodka telewizji. Zapisane na dziesięciu płytach DVD będą teraz przekazane bezpłatnie do szkół i bibliotek.

Oddział IPN w Lublinie powstał w październiku 2000 r. Pracowało w nim wtedy 40 osób. Obecnie, wraz z delegaturą w Radomiu, zatrudnia 128 osób, w czterech pionach: archiwalnym, śledczym, naukowo-edukacyjnym i lustracyjnym. 16 pracowników lubelskiego IPN ma tytuły doktorskie, jedna - doktora habilitowanego; 13 z nich to prokuratorzy.

Historycy z lubelskiego Biura Edukacji Publicznej IPN opublikowali dotychczas 20 książek. Do najważniejszych należy "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956", który w 2008 r. został wyróżniony tytułem Książki Historycznej Roku oraz album "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956". Obie te pozycje stały się punktem wyjścia dla cyklu filmowego "Z archiwum IPN".

Zespół IPN z Lublina uczestniczył też w opracowaniu dwu tek edukacyjnych, zawierających materiały źródłowe i metodyczne dla nauczycieli: "Stosunki polsko-żydowskie 1939-1947" oraz "Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej". Pracownicy lubelskiego IPN prowadzą redakcję pisma naukowego "Pamięć i Sprawiedliwość". (PAP)

kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)