Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Bug zagraża zalaniem; mieszkańcy nie chcą opuścić domów

0
Podziel się:

Powoli wzrasta poziom wody, która wydostaje się spod kry na zamarzniętym
Bugu, w Mościcach Dolnych na Lubelszczyźnie. Strażacy i wojsko są przygotowani do przeprowadzenia
ewakuacji ludzi i zwierząt z dziewięciu gospodarstw zagrożonych zalaniem. Mieszkańcy nie chcą
opuścić swych domów.

Powoli wzrasta poziom wody, która wydostaje się spod kry na zamarzniętym Bugu, w Mościcach Dolnych na Lubelszczyźnie. Strażacy i wojsko są przygotowani do przeprowadzenia ewakuacji ludzi i zwierząt z dziewięciu gospodarstw zagrożonych zalaniem. Mieszkańcy nie chcą opuścić swych domów.

Rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Ryszard Starko powiedział we wtorek rano PAP, że w nocy strażacy monitorowali przybór wody. "Poziom wzrastał o ok. 3 cm na godzinę" - zaznaczył.

W nocy żołnierze dostarczyli do Mościc Dolnych amfibię, potrzebną do ewakuacji. W poniedziałek ewakuowano jedną starszą samotną kobietę. Pozostali mieszkańcy - 19 osób - nie chcą opuścić domostw. "Jeśli woda będzie nadal przybierać, ewakuacja może okazać się konieczna" - zaznaczył Starko.

W Mościcach Dolnych podtopionych jest kilka gospodarstw. Woda nie dostała się do mieszkań, ale wpływała do pomieszczeń gospodarczych, z których trzeba było wyprowadzić zwierzęta. Starko powiedział, że w bezpieczne miejsca w okolicy wyprowadzono 15 sztuk bydła, 15 sztuk świń oraz 50 sztuk owiec. Jak zaznaczył rzecznik, może zachodzić konieczność przewiezienia zwierząt do innego gospodarstwa w oddalonej o kilka kilometrów Jabłecznej.

Wójt gminy Sławatycze Dariusz Trybuchowicz informował w poniedziałek, że rano woda przybierała bardzo szybko (ok. pół metra w ciągu dwóch godzin), ale do wieczora sytuacja się nieco ustabilizowała, przybór wody znacznie się zmniejszył, a woda rozlewała się po okolicznym terenie.

Według strażaków Bug jest zamarznięty na niemal całej powierzchni i nie ma obecnie możliwości rozbicia kry (co udrożniłoby rzekę) bez ryzyka spowodowania kolejnych zatorów i spiętrzeń wody, które mogłyby spowodować kolejne szkody. (PAP)

ren/ pz/ mag/

lubelskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)