Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Dni Kultury Łowieckiej od soboty w Kozłówce

0
Podziel się:

Pokazy psów myśliwskich i ptaków drapieżnych a także koncerty, wystawy,
kiermasz myśliwski złożą się na program Lubelskich Dni Kultury Łowieckiej, które rozpoczną się w
sobotę na terenie zespołu pałacowo - parkowego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie).

Pokazy psów myśliwskich i ptaków drapieżnych a także koncerty, wystawy, kiermasz myśliwski złożą się na program Lubelskich Dni Kultury Łowieckiej, które rozpoczną się w sobotę na terenie zespołu pałacowo - parkowego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie).

Dyrektor Muzeum Zamoyskich Krzysztof Kornacki podkreślił, że w Kozłówce są bogate tradycje myśliwskie, które warto podtrzymywać.

"Tradycje polowań w Kozłówce sięgają lat 70. XIX w., kiedy Kozłówkę od swojego ojca Jana dostał Konstanty Zamoyski, twórca jej świetności. Oprócz pałacu i ziemi dostał też przepiękny kompleks leśny, Lasy Kozłowieckie, gdzie było dużo dzików, były też sarny, lisy" - powiedział Kornacki.

W archiwach Muzeum zachowały się m.in. listy Konstantego Zamoyskiego, w których opisywał on swoje doświadczenia z polowań. "Konstanty Zamoyski opowiada w listach o swoich pierwszych polowaniach na dzika, o dramatyzmie tych polowań, m.in. o tym, że jeden z podkładaczy psów został ranny i ledwo przeżył, o rządcy, który jest doskonałym myśliwym" - dodał Kornacki.

Łowiectwo uprawiali także następcy Konstantego Zamoyskiego m.in. Adam Zamoyski polował na dziki; a kolejni właściciele - Jadwiga z Brzozowskich Zamoyska i Aleksander Zamoyski oraz ich syn Adam polowali na kaczki, które gromadziły się przy stawie w środku lasu.

Podczas Lubelskich Dni Kultury Łowieckiej w Kozłówce zaplanowano pokazy psów myśliwskich i ptaków drapieżnych. Będzie można także posłuchać koncertu muzyki myśliwskiej, który wykona Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka. Koncerty zagrają także zespoły sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz Związku Łowieckiego w Lublinie.

W programie jest również kiermasz myśliwski, pokaz mody myśliwskiej oraz degustacje myśliwskiej kuchni - można będzie zjeść m.in. grochówkę, gulasz czy bigos, przygotowane z mięsa dzika i sarny.

W Muzeum Zamoyskich otwarta zostanie wystawa "Łowiectwo na Lubelszczyźnie", przygotowana z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Wystawę będzie można oglądać w pałacowej Teatralni do końca października.

W okręgu lubelskim (obejmującym dawne województwo lubelskie) funkcjonuje około 50 kół łowieckich, które skupiają blisko trzy tysiące myśliwych. Na terenie Lubelskiej Dyrekcji Lasów Państwowych (obejmującej obszar większy niż obecne woj. lubelskie) jest ok. 6,5 tys. myśliwych. Polują oni głównie na dziki i sarny. Myśliwi skupieni kołach łowieckich mają też za zadanie dbać o dobrostan zwierzyny leśnej. Realizują też programy odbudowy populacji różnych gatunków zwierząt m.in. zajęcy i kuropatw.

Dni Kultury Łowieckiej potrwają do niedzieli. Dodatkową atrakcją w niedzielę będzie bezpłatny wstęp do Muzeum Zamoyskich dla zwiedzających, organizowany z okazji 69. rocznicy utworzenia tutaj placówki muzealnej.

Muzeum Zamoyskich mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, należącej niegdyś do polskiego rodu Zamoyskich. Jest to zespół pałacowo - parkowy, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX wieku rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały do dziś swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tu kolekcja - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne - liczy blisko 18 tys. obiektów, z czego ponad 13 tys. pochodzi ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem, gdzie rosną m.in. lipy, klony, dęby, wiązy, platany, niektóre zasadzone jeszcze przez dawnych właścicieli pałacu. W centralnej części parku odtworzony został barkowy ogród francuski. (PAP)

ren/ kop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)