Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Eksterminacja więźniów Majdanka na rysunkach Lindera

0
Podziel się:

Wystawa rysunków Karola Lindera przedstawiających eksterminację więźniów
hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie otwarta została w poniedziałek w
poobozowym muzeum. Rysunkom towarzyszą wspomnienia byłych więźniów.

Wystawa rysunków Karola Lindera przedstawiających eksterminację więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie otwarta została w poniedziałek w poobozowym muzeum. Rysunkom towarzyszą wspomnienia byłych więźniów.

Pokazano 24 rysunki pochodzące ze zbiorów muzeum na Majdanku. Przedstawiają one różne etapy pobytu więźniów w obozie i ich uśmiercanie. O treści rysunków mówią ich tytuły: "Zbiorowa egzekucja przez powieszenie", "Mordowanie dzieci", "Chłosta", "Pojedyncza likwidacja", "Duszenie hakiem", "Stół operacyjny. Po prześwietleniu wyjmowanie z wnętrzności kosztowności i dentystyka".

Pod rysunkami zamieszczono krótkie opisy, zaczerpnięte ze wspomnień więźniów Majdanka, wprost odnoszące się do przedstawionych scen.

Rysunki powstały wkrótce po wyzwoleniu Majdanka przez oddziały Armii Czerwonej. Ich autor Karol Linder trafił na Majdanek jako jeden z pierwszych ochotników do formowanych w byłym obozie oddziałów Ludowego Wojska Polskiego. Rysował na podstawie opowiadań więźniów.

"To wyjątkowe dokumenty i wyjątkowe świadectwa" - uważa kuratorka wystawy Danuta Olesiuk.

"Rysunki są syntezą tego, co autor widział i tego, co usłyszał od więźniów. Były one tworzone w przestrzeni obozu, gdy zachowane były wszystkie sprzęty, wszystko było bardzo świeże, dopiero zaczynała prace sowiecka komisja do badania zbrodni popełnionych na Majdanku. To świadectwo prawie jak fotografia" - powiedziała Olesiuk dziennikarzom.

Przez obóz koncentracyjny na Majdanku w latach 1941-1944 przeszło prawdopodobnie około 150 tys. ludzi, spośród których hitlerowcy wymordowali, według najnowszych badań, około 80 tys. osób, w większości Żydów.

Karol Linder (1920-1966) urodził się we Lwowie. Od dziecka przejawiał zdolności plastyczne; w 1930 r. w lwowskim muzeum zaprezentował blisko 300 prac, które wykonał, gdy miał od 5 do 14 lat. Walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. W latach 1940-43 studiował malarstwo w lwowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego. Po zaciągnięciu się do LWP działał we frontowej grupie artystyczno-propagandowej. Po wojnie pracował m.in. w Domu Żołnierza w Koszalinie, Domu Wojska Polskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego w warszawie.

Wystawa rysunków Lindera na Majdanku będzie czynna do 6 listopada. (PAP)

kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)