Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Festiwal "Mikołajki Folkowe" od czwartku w Lublinie

0
Podziel się:

Muzykę inspirowaną folklorem różnych narodów i łączącą folk z rockiem, jazzem
i metalem można będzie usłyszeć na 20. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki
Folkowe", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.

*Muzykę inspirowaną folklorem różnych narodów i łączącą folk z rockiem, jazzem i metalem można będzie usłyszeć na 20. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. *

Na festiwalu organizowanym przez Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka" zaprezentuje się ponad 30 zespołów i wokalistów z różnych krajów Europy: Węgier, Łotwy, Litwy, Czech, Białorusi, Rumunii, Słowacji i Polski. "To jubileuszowa edycja, ale nie świętujemy jej specjalnie, bo uważam, że lepiej patrzeć do przodu niż oglądać się za siebie" - powiedziała współorganizatorka festiwalu Agnieszka Matecka.

Akcentem podkreślającym jubileusz będzie nowość na festiwalu - specjalny koncert pt. "Lubelskie. Tradycja-Inspiracja-Kompozycja", przygotowany pod kierownictwem kompozytora Rafała Rozmusa. Utwory muzyki klasycznej, m.in. Karola Szymanowskiego i Mikołaja Henryka Góreckiego, będą na nim zestawione z ich tradycyjnymi pierwowzorami ludowymi pochodzącymi z Lubelszczyzny. Wystąpią: Chór Instytutu Muzyki UMCS, pieśniarka ludowa Janina Chmiel, Zespół Jarzębina z Kocudzy, Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli.

"Będzie to spotkanie muzyki poważnej z muzyką tradycyjną. Jest to pierwszy tego rodzaju koncert, chcieliśmy pokazać inspiracje od muzyki tradycyjnej do muzyki poważnej" - powiedziała Matecka.

W festiwalowym konkursie wystąpią artyści z Polski, grający muzykę inspirowaną motywami ludowymi z różnych zakątków świata. Do konkursu zakwalifikowano 14 zespołów spośród 19 zgłoszonych. Zaprezentują one autorskie interpretacje m.in. bułgarskich pieśni ludowych, aranżacje melodii beskidzkich połączonych z jazzem, aranżacje muzyki celtyckiej oraz pieśni bałkańskie przeplatane z pieśniami polskimi. Na nagrody dla laureatów przeznaczone jest 11 tys. zł.

Poza konkursem będzie można posłuchać koncertów m.in. grupy Banda ze Słowacji, która łączy tradycyjne pieśni słowackie z motywami hiszpańskimi i rumuńskimi; białoruskiego zespołu Litvintroll łączącego metalowe brzmienie z muzyką średniowieczną oraz węgierskiego zespołu Cimbaliband, który przeplata tradycyjne motywy węgierskie z motywami bałkańskimi. Z Polski wystąpi m.in. lubelski zespół folkowy Orkiestra św. Mikołaja grający tradycyjną muzykę Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Festiwalowi, który potrwa do niedzieli, towarzyszyć będą warsztaty m.in. pieczenia korowaja, czyli drożdżowego ciasta przygotowywanego specjalnie z okazji wesela, tworzenia koronek oraz warsztat garncarski. Zaplanowana jest również wystawa "Pożegnanie taboru", na której będzie można zobaczyć zdjęcia dokumentujące przejście Cyganów z trybu życia wędrownego na osiadły. (PAP)

kop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)