Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy" od czwartku w Lublinie

0
Podziel się:

Tradycyjne pieśni karnawałowe zaprezentowane zostaną podczas XIV
Międzynarodowego Festiwalu "Najstarsze Pieśni Europy", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.
Wystąpią artyści z Litwy, Rosji, Włoch i Polski.

Tradycyjne pieśni karnawałowe zaprezentowane zostaną podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu "Najstarsze Pieśni Europy", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. Wystąpią artyści z Litwy, Rosji, Włoch i Polski.

"W całej Europie od najdawniejszych czasów, w każdej, najmniejszej nawet wspólnocie wiejskiej, zimą były urządzanie różne widowiska, kolędowanie, chodzenie od domu do domu. Łączyły się ze śpiewaniem, tańczeniem, poczęstunkiem. Miało to znaczenie magiczne, było związane z trwogą o przetrwanie, gdy wegetacja zamiera, by odżyć wiosną. Chcemy przypomnieć niektóre z nich" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Jan Bernad.

Dawne pieśni litewskie zaprezentuje zespół Nalsia, który pielęgnuje folklor regionu Auksztota. Ma on w swoim repertuarze utwory pochodzące nawet z XVI w., poświęcone różnym obrzędom. Utwory karnawałowe artyści wykonują w tradycyjnych strojach i w maskach na twarzach.

Będzie można usłyszeć pieśni alpejskie z rejonu Trydentu, wykonywane przez włoski zespół Cantori da Vermei. Śpiewają oni m.in. dawne utwory związane ze zwyczajem chodzenia z gwiazdą w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli.

Zespół Rosyjskiej Akademii Muzyki w Moskwie prezentował będzie utwory związane z obrzędami "maślenicznymi", rosyjskim odpowiednikiem mięsopustu, natomiast polski zespół Podlasie, ze wsi Wyszonki, pokaże widowisko nawiązujące do najstarszych ludowych zwyczajów, "chodzenia z kozą" oraz "zapustów".

Podczas festiwalu pokazywane będą filmy etnograficzne poświęcone wiejskim tradycjom karnawałowym w Europie, a wieczorami można będzie uczestniczyć w warsztatach tanecznych. Zaplanowano także seminarium poświęcone pracy grupy Warszawa Wschodnia, która wraz z rosyjskimi muzykologami zajmuje się odtwarzaniem tradycji muzycznych jednej wsi Podserednieje w południowej Rosji.

Ideą lubelskiego festiwalu jest prezentowanie najstarszych muzycznych świadectw tradycyjnej kultury z różnych regionów Europy. W większości występują na nim zespoły złożone z młodych ludzi, często z dużych miast, zajmujący się odtwarzaniem archaicznych pieśni. Organizatorem festiwalu jest lubelski samorządowy Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" przy współpracy Fundacji "Muzyka Kresów".

Festiwal potrwa do soboty. (PAP)

kop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)