Notowania

wiadomości
20.05.2013 15:20

Lubelskie: Festiwal "Wielokulturowy Lublin" od czwartku

Kulturę oraz tradycje mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Lublinie będzie można poznać podczas festiwalu "Wielokulturowy Lublin", który rozpocznie się w czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kulturę oraz tradycje mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Lublinie będzie można poznać podczas festiwalu "Wielokulturowy Lublin", który rozpocznie się w czwartek.

Doroczny festiwal odbywa się już po raz szósty - przypomniała w poniedziałek Anna Krawczyk z Centrum Kultury w Lublinie, które jest głównym organizatorem festiwalu. "Bardzo się cieszymy, że mamy coraz więcej współorganizatorów i chętnych, którzy chcą brać udział w naszym spotkaniu. Będą wystawy, koncerty, wykłady, drzwi otwarte" - powiedziała Krawczyk na konferencji prasowej.

W tym roku na festiwalu prezentowane będą kultura i tradycje społeczności żydowskiej, prawosławnej, muzułmańskiej, greckokatolickiej, ukraińskiej, białoruskiej, romskiej, bałkańskiej i buddyjskiej. Ich przedstawiciele są współorganizatorami festiwalowych imprez.

"Będziemy się razem bawić, ale najważniejsze, że będziemy się poznawać nawzajem, otwierać na siebie. Nasze działania razem są jak wielki, piękny obraz, a każdy z nas jest innym kolorem. Możecie nie lubić mojego koloru, ja jestem czarny, nie za bardzo może przyjemny dla niektórych, ale ja jestem potrzebny, żeby uzupełnić obraz. Każdy kolor jest potrzebny" - powiedział przedstawiciel społeczności muzułmańskiej imam Nedal Abu Tabaq.

Festiwal rozpocznie w czwartek koncert romansów rosyjskich w wykonaniu Borysa Somerschafa oraz wystawa fotografii Oleksandry Radczenko "Kultura ukraińska-Kwadratowy świat". W piątek w Zespole Szkół nr 11 zaplanowano lekcję poświęconą kulturze czeczeńskiej oraz koncert w wykonaniu dzieci czeczeńskich i ukraińskich.

W sobotę w centrum Lublina na Placu Litewskim stanie namiot, który został nazwany Tyglem Kultury i Tradycji. Będzie tam można spróbować potraw kuchni narodowych, zobaczyć pokazy wycinanki białoruskiej, pisania ikon, motania lalek i bielenia patelni, wziąć udział w warsztatach tańca tybetańskiego oraz romskiego. Na scenie obok namiotu wystąpią zespoły: Fortuna - prezentujący folklor białoruski, Yoryi Kloc - ukraiński, Propaganda East Collectiva - bałkańsko-orientalny oraz grupa Gwiazdy Czeczenii.

W sobotę i niedzielę będzie można poznawać pamiątki po dawnym wielokulturowym Lublinie uczestnicząc w spacerach szlakami: żydowskim, prawosławnym, ewangelickim i greckokatolickim.

W Centrum Islamu zaplanowano recytacje Koranu i naukę języka arabskiego, w cerkwi greckokatolickiej - prelekcję o ikonach, a w dawnej szkole rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin - uroczystość zakończenia szabasu.

W programie festiwalu są także wykłady i rozmowy poświęcone m.in. polskim przekładom Koranu, przyszłości religii buddyjskiej, medytacji zen, kulturze bałkańskiej, obrzędom prawosławnym. Specjalny program przygotowały Siostry Białe Misjonarki Afryki, w swoim domu zakonnym w Lublinie będą prowadziły naukę języka suahili, tańców afrykańskich i przypominały historię niewolnictwa.

W poniedziałek, który będzie ostatnim dniem festiwalu, zaplanowano spotkania poświęcone literaturze białoruskiej i ukraińskiej oraz warsztaty tańców czeczeńskich, bałkańskich i wycinanki białoruskiej. (PAP)

kop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz