Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: III Festiwal Land Art od środy w Zwierzyńcu

0
Podziel się:

Kilkunastu artystów z Polski, USA i Łotwy weźmie udział w III Lubelskim
Festiwalu Land Art, który w środę rozpocznie się w Zwierzyńcu (Lubelskie). Będą tworzyć
przestrzenne dzieła wkomponowane w naturalny krajobraz.

Kilkunastu artystów z Polski, USA i Łotwy weźmie udział w III Lubelskim Festiwalu Land Art, który w środę rozpocznie się w Zwierzyńcu (Lubelskie). Będą tworzyć przestrzenne dzieła wkomponowane w naturalny krajobraz.

Podczas festiwalu, który potrwa do 13 lipca, powstać ma 10 prac, tzw. landartów. Będą to konstrukcje i instalacje inspirowane krajobrazem, zmieniające go, zbudowane z naturalnych, dostępnych na miejscu materiałów.

"To prace, które eksplorują różne przestrzenie: ziemię, wodę, wiatr, wszystko, co kojarzy się z naturą. Są albo w opozycji do natury, albo z nią współgrają. Istotą tych prac jest pewna doza nieprzewidywalności. Jak będą wyglądały prace i jak się będą zachowywały, my artyści możemy tylko domniemać" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej organizator festiwalu Jarosław Koziara z Fundacji Latająca Ryba.

Koziara będzie tworzył na festiwalu konstrukcję pod nazwą "Biopolis". Z drewnianych palet zbuduje kilkumetrowej wysokości rotundę, którą obsypie ziemią i obsieje nasionami różnych roślin. "Konstrukcja będzie się zmieniać przez miesiące i lata, tworzyć nową sytuację, będzie to taka koncentracja życia" - zapowiedział Koziara.

Architekt z okolic San Francisco w USA, Bill Gould, zaplanował stworzenie instalacji pt. "Sticks and Stones", zrobionej z przymocowanych do drzew stalowych linek, splątanych ze sobą. Do linek będą przymocowane drewniane elementy oraz kamienie, poobwijane kablami elektrycznymi. "Praca będzie poruszała się, gdy będzie wiał wiatr i zakołyszą się drzewa, pojawią się jakiś dźwięki, może nawet zjawiska elektryczna podczas burzy" - opowiadał Gould.

Robert Kuśmirowski ma wykonać pracę pt. "Niezydentyfikowany obiekt pływający". Będzie to konstrukcja pływająca w stawie w Zwierzyńcu, zbudowana z tradycyjnych maszyn i narzędzi rolniczych, takich jak młocarnia, wialnia czy sieczkarnia. Ma to być nawiązanie do pierwszych łodzi, statków czy maszyn pracujących w wodzie bądź eksplorujących dno zbiorników wodnych. "Te maszyny wykonane były z naturalnych materiałów, drewna, lin wykonanych z naturalnych włókien, czasami korzeni" - powiedział Kuśmirowski.

Podczas festiwalu zaplanowano też spotkanie z etnobotanikiem Łukaszem Łuczajem, prowadzącym warsztaty gotowania potraw z wykorzystaniem jadalnych dziko rosnących w Polsce roślin. Na wernisażu zagra zespół YeShe łączący muzykę ludową z jazzem.

Land art đ- Sztuka ziemi - to działalność artystyczna, której obszarem działania jest środowisko naturalne. Jest to często artystyczna ingerencja w pejzaż, przekształcenie jego fragmentu lub wykorzystanie naturalnych procesów, takich jak erozja, czynniki atmosferyczne dla stworzenia obiektu o charakterze artystycznym.

Land art narodził się w latach 60. XX w., rozwinął w latach 70. Do najbardziej spektakularnych realizacji land artu należą pracę Christo. W 1972 roku przegrodził on kanion Kolorado pomarańczową kurtyną wysokości ponad 42 metrów, która wisiała przez 28 godzin. W 1983 roku Christo otoczył 11 wysp w pobliżu Miami różową tkaniną szerokości niemal 70 metrów. W 1976 roku wykonał w Kalifornii ogrodzenie wysokości 6 metrów biegnące na długości ponad 30 kilometrów. W 2004 zrealizowali projekt Bram do Central Parku w Nowym Jorku.

kop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)