Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Jacek Czerniak z LiD nowym przewodniczącym sejmiku

0
Podziel się:

Jacek Czerniak (LiD) został w czwartek nowym
przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego. Zastąpił Andrzeja
Pruszkowskiego (PiS).

Jacek Czerniak (LiD) został w czwartek nowym przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego. Zastąpił Andrzeja Pruszkowskiego (PiS).

To efekt porozumienia zawartego w lubelskim sejmiku przez PO, PSL i LiD. Dotychczas w lubelskim samorządzie rządziła koalicja PiS-PO.

Za odwołaniem Pruszkowskiego głosowało 19 radnych spośród 30 obecnych na czwartkowej sesji. Nad wnioskiem nie było dyskusji, nikt go nie uzasadniał.

W głosowaniu nad wyborem nowego przewodniczącego Czerniak uzyskał 18 głosów, a Pruszkowski, który wystartował przeciwko niemu - 10. Dwóch radnych oddało głosy nieważne.

W ubiegłym tygodniu próba odwołania Pruszkowskiego nie powiodła się; jego przeciwnikom zabrakło jednego głosu.

Czerniak powiedział dziennikarzom, że przed sesją PO, PSL i LiD zawarły nową koalicję. "Porozumienie przewiduje, że ja będę przewodniczącym sejmiku, zaś inne kwestie dotyczące ewentualnego odwołania marszałka i podziału miejsc w zarządzie będą uzgodnione później" - powiedział.

Przewodniczący klubu radnych PSL Sławomir Sosnowski powiedział, że w sejmiku powstała nowa większość, która będzie chciała przejąć władzę. "Będziemy zmierzać do zmian w zarządzie województwa" - zapowiedział Sosnowski.

Przewodniczący klubu radnych PO Jacek Sobczak zaznaczył, że radni Platformy głosowali zgodnie z uchwałą zarządu regionu. "Dalsze działania będą podejmowane w porozumieniu z władzami statutowymi partii, które zawarły porozumienie" - powiedział.

Czerniak jest absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W poprzedniej kadencji był radnym Lublina. W latach 1999-2004 pełnił funkcję dyrektora biura lubelskiego sejmiku.

W wyborach do sejmiku PiS zdobył 11 mandatów, PSL - 8, PO - 6, Samoobrona - 4, LiD - 3 oraz LPR - 1. (PAP)

kop/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)