Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Konferencja "Kamienie milowe" w Zamościu

0
Podziel się:

Historii Zamościa - miasta nazywanego Perłą Renesansu - poświęcona była we
wtorek konferencja pt. "Kamienie milowe". Poprzedziła ona na Lubelszczyźnie tegoroczne Europejskie
Dni Dziedzictwa obchodzone w 50 krajach naszego kontynentu.

Historii Zamościa - miasta nazywanego Perłą Renesansu - poświęcona była we wtorek konferencja pt. "Kamienie milowe". Poprzedziła ona na Lubelszczyźnie tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone w 50 krajach naszego kontynentu.

"Kamienie milowe" to wspólny temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, które mają zwrócić uwagę na wkład naszego kraju w rozwój Europy. Jak co roku obchodzone będą w drugi i trzeci weekend września.

Podczas wtorkowej konferencji w zabytkowym zamojskim Ratuszu podkreślano, że powstanie Zamościa można zaliczyć do kamieni milowych polskiej i europejskiej historii i kultury. Przedstawiono też program Europejskich Dni Dziedzictwa na Lubelszczyźnie.

Zespół Starego Miasta w Zamościu od 1992 r. wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto zostało zbudowane w ciągu kilkunastu lat pod koniec XVI w. na polecenie hetmana Jan Zamoyskiego, według planów włoskiego architekta Bernardo Morando. Jest przykładem realizacji renesansowej koncepcji miasta idealnego.

"Kamieniem milowym jest założenie miasta Zamościa. Wśród bagien i lasów pojawia się oaza kultury śródziemnomorskiej, szczyt ówczesnej urbanistyki i szybko się rozwija. Tu, gdzie nie znano prawie cegły, tworzy się miasto, powstaje ośrodek, gdzie współżyją ze sobą przedstawiciele różnych kultur i narody" - powiedział kierownik lubelskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Jan Niedźwiedź.

Po konferencji zaplanowano pokazy fechtunku w wykonaniu członków Zamojskiego Bractwa Rycerskiego i salwę z zabytkowych armat na znak rozpoczęcia Europejskich Dni Dziedzictwa na Lubelszczyźnie.

Europejskie Dni Dziedzictwa ustanowione zostały przez Radę Europy w 1991 r. Inicjatywa wyszła z Francji, gdzie w 1984 r. rozpoczęto organizowanie Dni Otwartych Zabytków. Bezpłatnie udostępniono wtedy po raz pierwszy zwiedzającym obiekty, do których dostęp był ograniczony, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem i poparciem społecznym. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są we wszystkich krajach europejskich, a także w Turcji, Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji.

W Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są po raz 19. Zaplanowano ogółem prawie 1,5 tys. imprez, w których - jak się szacuje - weźmie udział kilkaset tysięcy osób. Celem imprez jest zainteresowanie społeczeństwa najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołanie przełomowych dat, wskazanie głównych postaci, miejsc i zabytków. Oficjalna inauguracja dni nastąpi 10 września na Ostrowie Lednickim (Wielkopolska), gdzie w ramach pikniku historycznego organizatorzy będą chcieli pokazać codzienne życie piastowskiego grodu.

Na Lubelszczyźnie przygotowano ponad 100 różnorodnych imprez. M.in. w Lublinie w Galerii Po Schodach otwarta zostanie wystawa poświęcona Unii Lubelskiej, a w ratuszu - wystawa pt. "Żuk z Fabryki Samochodów Ciężarowych" przypominająca historię produkcji najpopularniejszego polskiego samochodu dostawczego. W lubelskim Teatrze NN prezentowana będzie wirtualna makieta przedwojennego Lublina. W Zamościu zaplanowano Zamojską Grę Miejską, podczas której młodzież będzie w terenie poznawać przeszłość swojego miasta. Z kolei w Radzyniu Podlaskim odbędą się prezentacje ginących zawodów.

Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. PAP jest patronem medialnym imprezy. (PAP)

kop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)