Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Lublin z okolicznymi samorządami buduje aglomerację

0
Podziel się:

Porozumienie o współpracy w tworzeniu strategii rozwoju aglomeracji
lubelskiej podpisał we wtorek prezydent Lublina z 12 burmistrzami i wójtami okolicznych samorządów.
Ma ona pomóc w wykorzystywaniu funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE.

Porozumienie o współpracy w tworzeniu strategii rozwoju aglomeracji lubelskiej podpisał we wtorek prezydent Lublina z 12 burmistrzami i wójtami okolicznych samorządów. Ma ona pomóc w wykorzystywaniu funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE.

"Budujemy wspólnie strategię Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, tego aglomeracyjnego czy metropolitalnego. Ta współpraca powinna zapewnić nam dużą skuteczność działania w nowej perspektywie finansowej" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk na konferencji prasowej.

Żuk podkreślił, że dzięki współpracy z Lublinem mniejsze samorządy będą mogły łatwiej skorzystać z funduszy unijnych. "Nie konkurujemy, a współpracujemy. Traktujemy Lubelski Obszar Funkcjonalny jako całość, jeśli chodzi o dostęp do usług publicznych" - podkreślił Żuk.

Umowa jest elementem realizacji projektu o wartości 2,5 mln zł, na który Lublin otrzymał 2,2 mln zł dotacji z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Projekt koncentruje się głównie na przygotowaniu planu sprawnego skomunikowania Lublina z pobliskimi miejscowościami.

Powstać ma koncepcja nowego głównego dworca w Lublinie, łączącego różne środki transportu, który ma być zbudowany w pobliżu obecnego dworca kolejowego przy ul. Dworcowej. Przygotowany będzie kompleksowy plan podmiejskich linii komunikacji publicznej i systemu mniejszych dworców przesiadkowych, opracowana będzie koncepcja zintegrowanego biletu i wspólnej informacji dla pasażerów. Zaplanowano badania potoków pasażerów i przeprowadzenie konsultacji społecznych.

To pierwsza, wstępna umowa Lublina z okolicznymi samorządami, za nią mają iść następne. Trwają negocjacje dotyczące budżetu projektu, który bez konkursu ma być sfinansowany z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a dotyczyć właśnie m.in. usprawnienia komunikacji zbiorowej i aktywizacji gospodarczej aglomeracji lubelskiej. "Ten budżet sięga obecnie 100 mln euro, może sięgnąć więcej" - powiedział dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych lubelskiego Ratusza Krzysztof Łątka.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson podkreślił, że jego miasto, odległe od Lublina o 12 kilometrów, już należy do aglomeracji lubelskiej, m.in. korzysta ze wspólnego wysypiska śmieci i oczyszczalni ścieków. Wskazał na przykład Śląska i miast unijnych, gdzie współpraca jest bardzo ścisła. "Jak byłem pierwszy raz w holenderskim mieście Aalten, to bardzo się dziwiłem, że jedna straż pożarna obsługuje dwa miasta, holenderskie i niemieckie, leżące przy granicy" - powiedział Jakson.

Wtorkowe porozumienie obok prezydenta Lublina podpisali burmistrzowie: Świdnika, Nałęczowa i Lubartowa oraz wójtowie gmin: Lubartów, Konopnica, Wólka, Jastków, Niemce, Strzyżewice, Niedrzwica Duża, Głusk oraz Mełgiew. (PAP)

kop/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)