Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Noc Muzeów w Puławach - nieznany rysunek 15-letniego Matejki

0
Podziel się:

Nieznany dotychczas rysunek Jana Matejki zaprezentowało Muzeum Czartoryskich
w Puławach (Lubelskie) podczas Nocy Muzeów. Praca przedstawia herb Pogoń Litewska. Matejko
narysował go ołówkiem na papierze, kiedy miał 15 lat.

Nieznany dotychczas rysunek Jana Matejki zaprezentowało Muzeum Czartoryskich w Puławach (Lubelskie) podczas Nocy Muzeów. Praca przedstawia herb Pogoń Litewska. Matejko narysował go ołówkiem na papierze, kiedy miał 15 lat.

"To ewenement. Rysunek ten nie był dotychczas pokazywany szerszej publiczności. Jest jednym z nielicznych zachowanych rysunków z tak wczesnej twórczości Matejki" - powiedział PAP Seweryn Kuter z Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Jak dodał, ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. "Muzeum będzie otwarte do pierwszej w nocy" - zaznaczył.

Rysunek herbu powstał w 1853 r. Matejko miał wtedy 15 lat i szkic ten wykonał prawdopodobnie podczas lekcji rysunku, które wówczas pobierał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W okresie tym artysta wykonał wiele różnych szkiców krakowskich zabytków, fragmentów i detali słynnych obrazów historycznych. "Gromadził w ten sposób materiały niezbędne w warsztacie młodego adepta sztuk" - dodał Kuter.

Losy szkicu są nie do końca jasne. Prawdopodobnie Matejko wraz z rodziną podarował go zaprzyjaźnionemu nauczycielowi swoich dzieci. Na rysunku, pod spodem, syn artysty - Tadeusz - odręcznie napisał: "Rysunek ten wykonał Jan Matejko w 1853 r."

Szkic litewskiego herbu był dotychczas własnością spadkobierców nauczyciela dzieci Matejków. Na początku 2011 r. Muzeum Czartoryskich zakupiło pracę do swojej kolekcji.

Herb Pogoń Litewska przedstawia rycerza na koniu z mieczem w prawej ręce. Pogoń była dawniej herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od 1991 r .jest herbem państwowym Litwy. Pogoń jest także w herbach kilku miast m.in. Siedlec i Puław.(PAP)

ren/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)