Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubelskie: Oddział leczenia oparzeń u dzieci powstaje w Łęcznej

0
Podziel się

Specjalistyczny oddział leczenia oparzeń u dzieci rozpocznie działalność na
początku przyszłego roku w szpitalu w Łęcznej (Lubelskie). Będzie to pierwszy taki oddział we
wschodniej Polsce.

bErHLeTF

Specjalistyczny oddział leczenia oparzeń u dzieci rozpocznie działalność na początku przyszłego roku w szpitalu w Łęcznej (Lubelskie). Będzie to pierwszy taki oddział we wschodniej Polsce.

Oddział będzie liczył 10 łóżek oraz dodatkowo trzy łóżka na intensywnej terapii. Powstaje we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej istniejącym w łęczyńskim szpitalu. "Oddział dziecięcy przyjmie pierwszych pacjentów w styczniu przyszłego roku" - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej z-ca dyrektora szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski.

Blisko 4 mln zł będzie kosztował nowy sprzęt dla centrum leczenia oparzeń w Łęcznej. Korzystać z niego będą zarówno dzieci jak i dorośli pacjenci. Zakupione zostaną m.in. respiratory, kardiomonitory, mikroskop operacyjny, narzędzia chirurgiczne do zabiegów rekonstrukcyjnych oraz skaner, który bada głębokość i rozległość oparzeń i dokumentuje to.

bErHLeTH

"Właśnie otwarte zostały oferty w postępowaniu przetargowym. Dostawy sprzętu powinny zakończyć się w połowie grudnia. Wkrótce zaczniemy adaptację pomieszczeń dla oddziału dziecięcego" - dodał Bojarski.

Powołanie oddziału leczenia oparzeń u dzieci jest jednym z celów projektu dotyczącego współpracy szpitala w Łęcznej ze szpitalem w Łucku na Ukrainie. Program ma wartość 1,3 mln euro, finansowany jest z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. W poniedziałek fundacja "Orlen - Dar Serca" przekazała 100 tys. zł, które pomogą sfinansować wkład własny do projektu, wynoszący około miliona zł.

W projekcie "Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim" oprócz szpitali w Łęcznej i Łucku biorą też udział powiat łęczyński, gmina Ludwin oraz ukraińskie miasto Uściług.

W szpitalu w Łęcznej w tym roku przebywało na stażach sześciu lekarzy z Łucka. Po stronie polskiej i ukraińskiej powstały zespoły ekspertów, które do końca roku przygotować mają dokument, w którym porównane będą systemy leczenia oparzeń w Polsce i na Ukrainie oraz sformułowane rekomendacje do wprowadzenia zmian na Ukrainie. "W Polsce taki system funkcjonuje, a na Ukrainie nie ma współpracy różnych służb ratownictwa" - zaznaczył Bojarski.

bErHLeTN

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej należy do najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju. Istnieje od 2009 r. Od tego czasu przyjęło około 1,2 tys. pacjentów - poinformował jego koordynator prof. Jerzy Strużyna. (PAP)

kop/ pz/

bErHLeUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)