Notowania

wiadomości
06.11.2012 15:26

Lubelskie: PKP Energetyka zelektryfikuje tor do lotniska w Świdniku

Spółka PKP Energetyka wykona sieć trakcyjną toru dojazdowego do lotniska w Świdniku pod Lublinem. Prace przy elektryfikacji toru mają być zakończone na początku grudnia, przed uruchomieniem nowego portu lotniczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spółka PKP Energetyka wykona sieć trakcyjną toru dojazdowego do lotniska w Świdniku pod Lublinem. Prace przy elektryfikacji toru mają być zakończone na początku grudnia, przed uruchomieniem nowego portu lotniczego.

Spółka PKP Energetyka zaoferowała cenę niespełna 1,9 mln zł netto za zaprojektowanie oraz wybudowanie sieci i wygrała przetarg. "Umowa będzie podpisana w przyszłym tygodniu, prace mają być zakończone do 7 grudnia" - powiedziała we wtorek Małgorzata Kwiatkowska z lubelskiego oddziału Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

Elektryfikacja toru jest ostatnim etapem budowy połączenia kolejowego, które ma zapewnić szybki dojazd do podlubelskiego lotniska. Wprost do terminalu portu lotniczego wjeżdżał będzie szynobus kursujący z Dworca Głównego w Lublinie, przez stacje Lublin-Północ i Świdnik. Czas przejazdu szynobusu z Lublina na lotnisko ma być kilkanaście minut krótszy niż jazda samochodem.

Nowy tor kolejowy, o długości 2,2 km, łączący stację w Świdniku z terminalem lotniska, został już ułożony, trwają przy nim ostatnie prace wykończeniowe. Zainstalowane zostały urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowano przystanek kolejowy Lublin-Północ oraz stację w Świdniku. Na obu zmieniono układ torów, przebudowano perony i przejścia podziemne, powstały usprawnienia dla niepełnosprawnych.

Budowa nowego toru wraz z jego elektryfikacją oraz modernizacja stacji kolejowych będzie kosztować łącznie około 27,2 mln zł. 85 proc. kosztów zostanie sfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Wszystkie prace przy budowie lotniska w Świdniku zostały już wykonane. Trwają jeszcze procedury zmierzające do uzyskanie niezbędnych certyfikatów. Regularne loty mają rozpocząć się w połowie grudnia. (PAP)

kop/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz