Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Pomnik biblijnego króla Dawida odsłonięto w Zamościu

0
Podziel się:

Pomnik biblijnego króla Dawida został uroczyście
odsłonięty w sobotę w Zamościu (Lubelskie). Monument stanął dzięki
Fundacji "Karta z dziejów", która upamiętnia wkład Żydów w
historię i kulturę Polski.

Pomnik biblijnego króla Dawida został uroczyście odsłonięty w sobotę w Zamościu (Lubelskie). Monument stanął dzięki Fundacji "Karta z dziejów", która upamiętnia wkład Żydów w historię i kulturę Polski.

Prawietrzymetrowej wysokości pomnik z brązu, autorstwa prof. Gustawa Zemły, przedstawia postać króla Dawida Psalmisty z harfą w ręku. Ustawiono go obok Bramy Lubelskiej Nowej, na skraju starego miasta.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, społeczności żydowskiej, mieszkańcy miasta. "Pomnik Dawida Psalmisty będzie symbolem chlubnych tradycji naszego miasta jako miejsca otwartego i przyjaznego dla innych kultur. Żydzi byli tu obecni blisko 400 lat i wnieśli duży wkład w rozwój Zamościa" - powiedział prezydent miasta, Marcin Zamoyski.

Przeciwko postawieniu pomnika protestowali wcześniej m.in. członkowie zamojskiego Stowarzyszenia "Wspólna sprawa", którzy w liście do władz miejskich napisali, że król Dawid nie jest związany z Zamościem ani z Polską. Rada miejska większością głosów podjęła decyzję o postawieniu pomnika. Uroczystość jego odsłonięcia przebiegła bez zakłóceń.

Zamość od początku swego istnienia był miastem wielonarodowościowym i wielokulturowym. W 1585 r. prawo osiedlania się tu i wzniesienia swojej świątyni uzyskali Ormianie, trzy lata później Żydzi, a wkrótce potem Grecy. Mieszkali tu też m.in. Włosi, Anglicy i Szkoci. Przed II wojną światową Żydzi stanowili około 40 proc. mieszkańców Zamościa.

Fundacja "Karta z dziejów" upamiętnia wkład Żydów w historię i kulturę Polski poprzez dzieła sztuki inspirowane Starym Testamentem. Pierwszą jej inicjatywą był pomnik Dekalogu, przedstawiający Mojżesza niosącego kamienne tablice, ustawiony w Łodzi w 1995 r. Fundacja ofiarowała też miastu Szydłów kompozycję 18 płaskorzeźb w brązie, przedstawiających sceny ze Starego Testamentu.

Król Dawid panował w Izraelu przed około trzema tysiącami lat. Uznawany jest za autora większości utworów z biblijnej Księgi Psalmów. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)