Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
24.02.2007 13:06

Lubelskie: Prokuratura zajmie się byłymi betankami w Kazimierzu Dolnym

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej złożyło do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez byłe zakonnice zamieszkujące w Kazimierzu Dolnym. Zarzuca im bezprawne zajmowanie klasztoru.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej złożyło do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez byłe zakonnice zamieszkujące w Kazimierzu Dolnym. Zarzuca im bezprawne zajmowanie klasztoru.

"Zawiadomienie dotyczy zajmowania pomieszczeń bez zgody właściciela. Jest to przestępstwo naruszenia miru domowego. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku" - powiedziała w sobotę PAP szefowa Prokuratury Rejonowej w Puławach Marta Romańska.

Puławska prokuratura poleciła wszczęcie postępowania w tej sprawie policji w Kazimierzu Dolnym. "To nie oznacza, że będziemy zajmować się usuwaniem byłych betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym. Eksmisji można domagać się przed sądem cywilnym" - podkreśliła prokurator.

Nie wiadomo dokładnie, ile kobiet przebywa obecnie w domu zakonnym betanek w Kazimierzu wraz z byłą przełożoną Jadwigą Ligocką, która nie podporządkowała się decyzji Watykanu o odwołaniu jej ze stanowiska. Metropolita lubelski abp Józef Życiński powołując się na dokument watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, poinformował niedawno, że żadna z obecnych mieszkanek domu zakonnego Sióstr Rodziny Betańskiej nie jest już zakonnicą i nie mają one tytułu do przebywania w domu w Kazimierzu Dolnym, będącym własnością Zgromadzenia.

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej podało w komunikacie w połowie lutego, że byłe zakonnice z Kazimierza złamały śluby posłuszeństwa. Zbuntowana przełożona Jadwiga Ligocka, miała "prywatne objawienia", przyjmowała do zakonu nieodpowiednie kobiety, podejmowała decyzje z pominięciem zasad obowiązujących w zakonie. Wszystkie próby porozumienia się z nią okazały się bezskuteczne.

Konflikt wśród betanek trwa prawie dwa lata. W sierpniu 2005 r. Jadwiga Ligocka odwołana została z funkcji przełożonej generalnej zakonu, a mianowano nową - siostrę Barbarę Robak. Decyzja taka zapadła po wizytacji delegata Watykanu w klasztorze w Kazimierzu. Przyjechał on tam z powodu skarg niektórych sióstr. Ligocka i część sióstr nie podporządkowały się tej decyzji.

W lutym ub.r. Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej skierował list do betanek w Kazimierzu, w którym podtrzymał wcześniejsze decyzje o odwołaniu przełożonej. Była to odpowiedź na wystąpienie zakonnic z Kazimierza Dolnego do papieża Benedykta XVI. Abp Życiński nałożył interdykt na księży, którzy odprawialiby mszę świętą na terenie klasztoru bez jego pisemnego zezwolenia.

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej powstało w 1930 r. Jego głównym zadaniem jest pomoc kapłanom w spełnianiu obowiązków parafialnych. Betanki m.in. prowadzą katechezę, odwiedzają chorych, pracują jako zakrystianki i organistki. Swoje domy zakonne mają w wielu miejscach w Polsce, pracują także za granicą.(PAP)

kop/ fal/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz