Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubelskie: Ruszył proces burmistrza Kraśnika

0
Podziel się

Proces burmistrza Kraśnika Piotra Czubińskiego, oskarżonego o niedopełnienie
obowiązków, w czasie kierowania międzygminnym związkiem, zajmującym się gospodarką odpadami,
rozpoczął się w czwartek przed miejscowym sądem.

bEiBhXWt

Proces burmistrza Kraśnika Piotra Czubińskiego, oskarżonego o niedopełnienie obowiązków, w czasie kierowania międzygminnym związkiem, zajmującym się gospodarką odpadami, rozpoczął się w czwartek przed miejscowym sądem.

Czubiński nie przyznaje się do winy; zgodził się na podawanie swojego nazwiska.

Lubelska Prokuratura Okręgowa oskarżyła Czubińskiego o przekroczenie prawa, w latach 2004-2006, gdy kierował Związkiem "Strefa Usług Komunalnych", powołanym m.in. dla prowadzenia wysypiska śmieci dla Kraśnika i kilku okolicznych gmin. Najcięższy zarzut to niedopełnienie obowiązków wynikających ze statutu związku w zakresie organizacji pracy zarządu i nadzoru nad pracownikami oraz gospodarowania pieniędzmi.

bEiBhXWv

Według aktu oskarżenia, Czubiński nie wprowadził pisemnie procedur regulujących gospodarowanie gotówką i nie wyznaczył zakresów obowiązków pracowników. Przekazywali oni sobie pieniądze bez pokwitowań. Prokuratura obliczyła, że spowodowało to niedobór w kasie związku w wysokości 5,4 tys. zł.

Prokuratura zarzuciła też Czubińskiemu złamanie przepisów ustawy o rachunkowości, m.in. przez to, że nie były ujawniane wszystkie operacje finansowe i nie zostały sporządzone bilanse, a także sprawozdania finansowe związku za lata 2004 i 2005.

Ponadto w latach 2005-2006 Czubiński, wbrew obowiązkowi wynikającemu z ustawy o dostępie do informacji publicznej, nie dokonał zgłoszenia związku do BIP i nie przekazywał wymaganych informacji.

Przed sądem Czubiński nie przyznał się winy, odmówił składania wyjaśnień i odpowiadania na pytania. W zeznaniach złożonych w prokuraturze, które zostały odczytane na rozprawie, mówił, że nie wiedział o problemach z rachunkowością, ponieważ nie informował go nich skarbnik. Zaznaczył, że niedobory finansowe po ich ujawnieniu przez kontrolę Regionalnej Izby Rachunkowej zostały wyrównane, zatem związek nie poniósł żadnych strat. Zlecił pracownikowi opracowanie informacji do BIP i nie wiedział, że nie wykonał on tego.

bEiBhXWB

Trzej inni członkowie zarządu związku Strefa Usług Komunalnych także oskarżeni w tej sprawie, również nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień przed sądem. Stanisław W. w prokuraturze wyjaśniał, że nie wiedział o nieprawidłowościach w rachunkowości i był przekonany, że ich kontrolowanie jest zadaniem jedynie etatowego przewodniczącego zarządu, którym był Czubiński. Ireneusz O. oraz Waldemar T. także w prokuraturze odmówili składania wyjaśnień.

Wobec piątego oskarżonego w tej sprawie, Jacka Cz., który pełnił funkcję skarbnika związku i przyznał się do winy, sąd w październiku ubiegłego roku warunkowo umorzył sprawę, wyznaczając mu okres próby na dwa lata. Nakazał mu zapłacenie 2 tys. zł na cel społeczny.

Czubiński był wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie. Po postawieniu mu, w grudniu 2008 r., zarzutów w tej sprawie zawiesił swoje członkostwo w partii. Jest burmistrzem Kraśnika od 14 lat. Grozi mu kara do trzech lat więzienia.(PAP)

kop/ pz/ jbr/

bEiBhXWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)