Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Śledztwo ws. śmierci dziecka w pogotowiu opiekuńczym

0
Podziel się:

Lubelska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 2-letniego chłopca,
który przebywał w rodzinie zastępczej pełniącej funkcje pogotowia opiekuńczego. Sekcja zwłok
dziecka wykazała, że miało zapalenie płuc. Opiekun dziecka popełnił samobójstwo.

Lubelska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 2-letniego chłopca, który przebywał w rodzinie zastępczej pełniącej funkcje pogotowia opiekuńczego. Sekcja zwłok dziecka wykazała, że miało zapalenie płuc. Opiekun dziecka popełnił samobójstwo.

"Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Chłopczyk, na mocy decyzji sądu, był umieszczony, od maja 2013 r., w zawodowej rodzinie zastępczej pełniącej funkcje pogotowia opiekuńczego w Rudce Kozłowieckiej niedaleko Lublina. Rodzice biologiczni dziecka mają ograniczoną władzę rodzicielską.

O śmierci dziecka prokuratura została powiadomiona w piątek. Według dotychczasowych ustaleń 2-latek w czwartek miał gorączkę, ponad 38 stopni. Opiekująca się nim kobieta zeznała, że podała dziecku paracetamol i gorączka spadła. Następnego dnia rano 2-latek już nie żył.

"Według wstępnych ustaleń przeprowadzonej w środę sekcji zwłok, dziecko miało śródmiąższowe zapalenie płuc. Pobrano próbki do dalszych badań" - powiedziała Syk-Jankowska.

Prokuratura zbada czy opieka nad dzieckiem była sprawowana właściwie.

Mężczyzna, który prowadził pogotowie opiekuńcze, po śmierci dziecka, w piątek wieczorem popełnił samobójstwo. Prokuratura prowadzi postepowanie także w tej sprawie.

Oprócz dwulatka, w tym pogotowiu umieszczonych było jeszcze troje innych dzieci w wieku od jednego roku do trzech lat. Jak zaznaczyła Syk-Jankowska, wszystkie zostały stamtąd zabrane. Przekazano je pod opiekę innej rodzinie zastępczej.

Rodzinę zastępczą w Rudce Kozłowieckiej nadzorowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Lublinie. Dyrektor tej placówki Aneta Łońska powiedziała PAP, że była to rodzina zastępcza z 11-letnim stażem, miała duże doświadczenie i cieszyła się bardzo dobrą opinią zarówno PCPR jak i miejscowego ośrodka pomocy społecznej czy kuratorów sadowych. "Z tą rodziną współpracowały różne osoby z różnych instytucji. Opieka nad powierzonymi im dziećmi była sprawowana prawidłowo, nie było zastrzeżeń" - powiedziała Łońska.

"Dla nas to tragedia. Nie żyje dziecko i nie żyje opiekun, który w mojej ocenie był wartościową osobą, wywiązywał się ze swoich obowiązków w sposób nie budzący zastrzeżeń" - dodała.(PAP)

ren/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)