Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Spółka PD Co chce wybudować kopalnię węgla kamiennego

0
Podziel się:

Spółka PD Co zamierza wybudować kopalnię węgla kamiennego na Lubelszczyźnie,
zatrudniającą około 2 tys. osób. Kopalnia, której budowa może kosztować 3 mld zł, ma ruszyć po 2020
r.

Spółka PD Co zamierza wybudować kopalnię węgla kamiennego na Lubelszczyźnie, zatrudniającą około 2 tys. osób. Kopalnia, której budowa może kosztować 3 mld zł, ma ruszyć po 2020 r.

PD Co jest polską spółką - córką australijskiej spółki Prairie Downs Metals Limited, powołaną do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 r. otrzymała cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie, obejmujące 184 kilometry kwadratowe terenów położonych w pobliżu kopalni w Bogdance. Obecnie prowadzi tam prace badawcze, wykonała cztery wiercenia.

"Wyniki są bardzo zachęcające, po wstępnych analizach w obszarze naszych czterech koncesji posiadamy zasoby bilansowe rzędu 1,6 mld ton węgla" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes PD Co Janusz Jakimowicz.

"Zidentyfikowaliśmy co najmniej trzy główne pokłady, które zawierają 680 mln ton węgla. To daje nam pewność, że będziemy w stanie udokumentować zasoby przemysłowe i operacyjne, które pozwolą nam na zyskowną produkcję i przez co najmniej 25 lat na tej kopalni" - dodał Jakimowicz.

Zdaniem Jakimowicza za budową kopalni węgla na Lubelszczyźnie przemawiają mało skomplikowane - w odróżnieniu od Górnego i Dolanego Śląska - warunki geologiczne. Powołując się na swoje doświadczenie z całego świata Jakimowicz pokreślił, że inwestowanie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym jest łatwiejsze niż choćby w Australii, gdzie można znaleźć większe i położone płycej złoża węgla, ale tam trzeba zbudować całą infrastrukturę, która na Lubelszczyźnie już jest.

"Tutaj dookoła naszego projektu mamy infrastrukturę transportową, energetyczną. Co nam jeszcze trzeba. Dla takich jak my z Australii, uważamy, że to jest bardzo prosty projekt do rozwinięcia" - podkreślił Jakimowicz.

Wyniki badań - podał Jakimowicz - potwierdziły, że węgiel występujący w obrębie koncesji PD Co jest bardzo wysokiej jakości. Jest wysokokaloryczny, niskopopiołowy. Zawiera ponad 7,5 tys. kilokalorii na kilogram. Będzie mógł konkurować z węglem sprowadzanym do Polski i Europy z Rosji oraz innych kontynentów.

"Nie obawiamy się o to, że nasz węgiel będzie leżał na zwałach. Trzeba dopasować produkt do rynku i to chcemy zrobić" - zapowiedział Jakimowicz.

PD Co planuje w 2015 r. wystąpić o przyznanie koncesji wydobywczej, po jej uzyskaniu budowa kopalni potrwa około 5 lat. Na pytanie o koszty inwestycji Jakimowicz odpowiedział, że spółka jest gotowa zainwestować "tyle, ile potrzeba, aby zbudować kopalnię, nie widzimy problemu z tym". Poproszony o przybliżony szacunek kosztów podał "między 1 a 3 mld zł, a nawet więcej".

Lokalizacja przyszłej kopalni nie jest jeszcze przesądzona, powstanie ona na terenie gmin Cyców, Wierzbica bądź Siedliszcze, gdzie zlokalizowano najbogatsze złoża. Ma zatrudnić około 2 tys. osób.

Jakimowicz nie obawia się konkurencji ze strony Kompanii Węglowej, która także planuje budowę kopalni na Lubelszczyźnie. Powiedział, że byłby z tego zadowolony, bo im więcej kopalń, "tym bardziej wzrośnie prestiż całego zagłębia". "Odbiorcy węgla będą się przypatrywali temu miejscu jako bezpiecznemu producentowi węgla" - powiedział.

Jakimowicz podkreślił, że PD Co buduje silny zespół personalny do realizacji projektu budowy kopalni. Członkiem rady nadzorczej spółki jest były główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski, a doradcą zarządu były prezes kopalni w Bogdance Mirosław Taras. (PAP)

kop/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)