Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Święto Piwowarów i Chmielarzy od piątku w Krasnymstawie

0
Podziel się:

41 browarów z Polski, Czech, Litwy, Niemiec i Francji weźmie udział w 43.
Ogólnopolskim Święcie Piwowarów i Chmielarzy "Chmielaki", które w piątek rozpocznie się w
Krasnymstawie (Lubelskie). W programie trwającej do niedzieli imprezy jest m.in. konsumencki
konkurs na najlepsze piwo.

41 browarów z Polski, Czech, Litwy, Niemiec i Francji weźmie udział w 43. Ogólnopolskim Święcie Piwowarów i Chmielarzy "Chmielaki", które w piątek rozpocznie się w Krasnymstawie (Lubelskie). W programie trwającej do niedzieli imprezy jest m.in. konsumencki konkurs na najlepsze piwo.

Na "Chmielakach" będą prezentować się browary korporacyjne, jak też małe browary regionalne i rodzinne. "Każdego roku lista browarów biorących udział w Chmielakach się powiększa. Nasze święto staje się coraz bardziej popularne. W ciągu trzech dni w imprezie uczestniczy szacunkowo ok. 50 tys. osób" - powiedział PAP Marek Ziemba z Urzędu Miasta w Krasnymstawie, który jest jednym z organizatorów "Chmielaków".

Tradycyjnie w czasie "Chmielaków" odbywa się Konsumencki Konkurs Piw. W tym roku browary zgłosiły do konkursu 172 piwa. Będą oceniane one w 11 kategoriach - m.in. jako piwa jasne, ciemne, miodowe, pszeniczne, smakowe. "Piwa oceniają nie zawodowi degustatorzy, ale sami konsumenci, których w jury jest około pięćdziesięciu. To największy konsumencki konkurs piwa w Polsce" - zaznaczył Ziemba.

Najlepsze piwa otrzymają złote medale. Dodatkowe nagrody przyznane będą za najlepsze piwo z browaru regionalnego, najlepsze piwo z browaru restauracyjnego oraz za najlepsze piwo niepasteryzowane. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznany tytuł "Najlepsze piwo z polskiego chmielu".

Krasnostawskie "Chmielaki" nawiązują do tradycji dożynek chmielowych. Przypomina o niej podczas imprezy tradycyjny barwny korowód chmielakowy, który przechodzi przez miasto. Prowadzą go starostowie dożynek, niesione są wieńce chmielowe. W korowodzie idą m.in. przedstawiciele władz, zaproszeni goście, chmielarze, browarnicy, towarzyszy im orkiestra dęta i kapele podwórkowe. Pochód kończy się na miejskim stadionie, gdzie odbywa się widowisko obrzędowe, związane z dożynkami chmielowymi.

Stałym elementem "Chmielaków" jest ogólnopolska sesja chmielarska, podczas której spotykają się chmielarze i browarnicy z całego kraju. "To spotkanie typowo branżowe. Jego uczestnicy rozmawiają o różnych problemach dotyczących m.in. kondycji browarów, uprawy chmielu, wzajemnej współpracy" - zaznaczył Ziemba.

W programie tegorocznych "Chmielaków" są także liczne imprezy artystyczne - koncerty zagrają m.in. zespoły Armia, Bracia, Illusion, a podczas Chmielakowej Gali Kabaretowej wystąpią: Artur Andrus, Jerzy Kryszak i Piotr Bałtroczyk. Będzie też II Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu. Chęć udziału w tym biegu, na dystansie ponad 21 km, zgłosiło ok. 600 osób.

Organizowane w Krasnymstawie od ponad 40 lat "Chmielaki" mają związek z dawnymi tradycjami piwowarskimi tego regionu. Piwo w Krasnymstawie warzone było od połowy XVI w. i jeszcze w XIX w. przy ul. Browarnej w tym mieście mieściły się browary i słodownie. Na początku XX w. do rozwoju chmielarstwa na tym terenie przyczynił się inż. Tadeusz Fleszyński (1886-1968), który pracował nad rozpowszechnianiem wiedzy i oświaty na wsi, m.in. wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu. To dzięki niemu w latach 20. w Szkole Rolniczej w Krasnymstawie otwarto pierwszą w kraju klasę kształcącą chmielarzy. (PAP)

ren/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)