Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
powódź
28.05.2010 11:54

Lubelskie: Sytuacja powodziowa stabilizuje się

Poziom wody w Wiśle obniża się. Poszkodowani wracają do domów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Robert Górecki)

Poziom wody w Wiśle na Lubelszczyźnie systematycznie się obniża, choć rzeka nadal przekracza stany alarmowe. Część mieszkańców z zalanych terenów wraca do domów i zaczyna sprzątanie po powodzi.

Wisła w Annopolu w piątek przed południem przekraczała stan alarmowy o 60 cm, od północy rzeka opadła tam o około 20 cm. W niżej położonych Puławach poziom Wisły przekraczał stan alarmowy o 22 cm, a w Dęblinie - o 10 cm.

Jak powiedział dyrektor wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego Włodzimierz Stańczyk, spadek wody w Wiśle jest znaczący i rzeka nie stwarza już większego zagrożenia dla wałów przeciwpowodziowych.

Wały te, na skutek utrzymującej się wysokiej fali przez długi czas, bardzo nasiąknęły i były coraz bardziej niestabilne. Przy ich wzmacnianiu - m.in. w Kępie Soleckiej, Kępie Gosteckiej, Parchatce, okolicach Janiszowa - przez wiele dni pracowało kilka tysięcy osób.

_ - Sytuacja na wałach jest już opanowana Są one jeszcze monitorowane, ale zagrożenie ich przerwania czy rozmycia znacznie się zmniejszyło _ - powiedział Stańczyk.

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wilków, gdzie po przerwaniu wału zostało zalanych kilkanaście wsi - niemal cały teren gminy. Ewakuowano ok. tysiąca osób. Większość jednak pozostała w swoich domach na wyższych kondygnacjach. Strażacy dowożą im żywność, wodę i lekarstwa.

Poziom wody w rozlewisku obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów i stale opada - poinformował rzecznik komendy wojewódzkiej straży pożarnej Ryszard Starko. Jak dodał, część wody została wypompowana. _ - Nieliczni mieszkańcy gminy powoli wracają do swoich domostw, ale dla większości z nich jest jeszcze na to za wcześnie _ - zaznaczył.

Do domów wracają natomiast mieszkańcy niżej położonego Popowa i okolic, zalanych po przelaniu się wody przez wał. Sprzątanie po powodzi rozpoczęli też mieszkańcy trzech wsi w gminie Łaziska, do której dotarła woda z rozlewiska w gminie Wilków.

Na terenach zalanych pracują służby sanitarne i weterynaryjne. Wyławiane są martwe zwierzęta - od środy kilkadziesiąt sztuk. Prowadzone są szczepienia przeciwko tężcowi, tylko w gminie Wilków zaszczepiono już około tysiąca osób. _ Szczepienia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem _ - zaznaczył Stańczyk.

Około 600 uczniów z powodu powodzi nie może się uczyć - w gminie Wilków nieczynnych jest sześć szkół. Jak poinformował lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz, zajęcia w tych szkołach są zawieszone. - _ Planowane jest zorganizowanie tym uczniom dalszej nauki połączonej z wypoczynkiem poza miejscem zamieszkania _ - powiedział Babisz.

Trwa akcja pomocy dla powodzian. Zbiórki darów rzeczowych i pieniędzy dla poszkodowanych prowadzą różne organizacje charytatywne i wolontariusze. Część samorządów Lubelszczyzny zadeklarowała też pomoc pieniężną dla gmin poszkodowanych przez powódź.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz