Notowania

wiadomości
13.12.2013 15:52

Lubelskie: W niedzielę referendum w gminie Międzyrzec Podlaski

W niedzielę odbędzie referendum w sprawie odwołania wójta gminy Międzyrzec Podlaski (Lubelskie) Mirosława Kapłana. To skutek nieudzielenia wójtowi absolutorium przez radę gminy.

Podziel się
Dodaj komentarz

W niedzielę odbędzie referendum w sprawie odwołania wójta gminy Międzyrzec Podlaski (Lubelskie) Mirosława Kapłana. To skutek nieudzielenia wójtowi absolutorium przez radę gminy.

Rada gminy Międzyrzec Podlaski w czerwcu nie udzieliła wójtowi absolutorium za ubiegły rok, a we wrześniu podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. Postanowienie w tej sprawie wydał komisarz wyborczy.

Przewodniczący rady gminy Andrzej Pietruk uważa, że odwołanie wójta jest konieczne, gdyż nie radzi on sobie z zarządzaniem gminą. Pietruk mówił PAP, że wójt nie dostał absolutorium także za 2011 r. i w ubiegłym roku zarządzanie znów było złe. Wójt nie wykonał inwestycji, na które gmina miała środki własne, takich jak remonty dróg, budowa wiat przystankowych czy modernizacja świetlicy. Nie uzyskał też funduszy unijnych na instalacje solarne, przydomowe oczyszczalnie ścieków i modernizację wodociągu, bo zaniedbano uzupełnienia wniosków.

Kapłan nie zgadza się z zarzutami. W rozmowie z PAP przekonywał, że inwestycje ze środków własnych są prowadzone. Jego zdaniem, wnioski o fundusze unijne były dobre, do przyznania dotacji zabrakło niewielkiej liczby punktów, natomiast decyzja o modernizacji świetlicy została za późno uchwalona przez radę. Podkreślił, że jest pierwszym wójtem, który rozpoczął w tej gminie starania o środki unijne.

Kapłan jest wójtem gminy Międzyrzec Podlaski pierwszą kadencję.

Aby referendum w sprawie jego odwołania było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 2701 osób, czyli trzy piąte mieszkańców, którzy uczestniczyli w wyborach w 2010 r. Uprawnionych do głosowania w gminie są 8152 osoby. (PAP)

kop/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz