Notowania

wisła
21.05.2010 16:54

Lubelskie: Wisła przerwała wał w Zastowie Polanowskim

Wał przeciwpowodziowy w miejscowości Zastów Polanowski w gminie Wilków na Lubelszczyźnie został przerwany. Trwa ewakuacja mieszkańców wsi - informuje straż pożarna. W piątek utrzymuje się wysoki poziom Wisły w Lubelskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wał przeciwpowodziowy w miejscowości Zastów Polanowski w gminie Wilków na Lubelszczyźnie został przerwany. Trwa ewakuacja mieszkańców wsi - informuje straż pożarna. W piątek utrzymuje się wysoki poziom Wisły w Lubelskiem.

"Wał został przerwany, powstała wyrwa, której w tej chwili nie da się naprawić. Trwa ewakuacja mieszkańców Zastowa" - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim Ireneusz Kotowski.

Do uszkodzenia wału doszło też w piątek rano w miejscowości Brzeście. Tam część wału obsunęła się do wody. "Miejsce to zostało zabezpieczone i uszczelnione. Stale monitorujemy sytuację" - powiedział PAP rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Puławach Krzysztof Morawski.

W czwartek woda przelała się przez wał w miejscowości Popów w gminie Annopol i popłynęła wzdłuż drogi Józefów-Annopol, zalewając miejscowości Bliskowice i Świeciechów. Ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Wisła na Lubelszczyźnie w piątek po południu nadal przekracza stan alarmowy - o prawie 2,3 m w Annopolu, o prawie dwa metry w Puławach i o blisko metr w Dęblinie. Fala powodziowa na Wiśle jest bardzo długa i - jak informują służby kryzysowe - może płynąć przez Lubelszczyznę przez kilka dni, co potęguje ryzyko przesiąkania i uszkodzenia wałów.

Kilka tysięcy ludzi - strażacy, policjanci, straż graniczna, żołnierze i mieszkańcy - wciąż pracuje przy zabezpieczaniu wałów. Ich powierzchnia jest okładana folią, geowłókniną, grubą warstwą ziemi, workami z piaskiem lub specjalnymi płytami.

Mimo to w wielu miejscach wały przesiąkają, m.in. w okolicach miejscowości Kępa Gostecka i Kępa Solecka w gminie Łaziska, w miejscowości Bohotnica i Parchatka w gminie Kazimierz Dolny. Wszędzie tam zarządzono ewakuację mieszkańców. Także burmistrz Puław zarządził ewakuację mieszkańców trzech ulic położnych najbliżej Wisły.

Od środy z zagrożonych powodzią terenów ewakuowano kilkaset osób. Wysoki poziom Wisły powoduje cofanie się wody w jej dopływach - rzece Sannie, Chodelce i Wyżnicy. Cofająca się w tych rzekach woda podtopiła kilkadziesiąt gospodarstw, zalała kilka dróg. (PAP)

ren/ pz/ gma/

Tagi: wisła, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz