Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Wystawa "Brzegi Wisły" w Muzeum Lubelskim

0
Podziel się:

Blisko 400 prac - w tym dzieła wybitnych polskich artystów -
przedstawiających Powiśle, można zobaczyć na wystawie "Brzegi Wisły. Wielka historia wsi i
miasteczek Powiśla od Sandomierza do Stężycy" otwartej w piątek w Muzeum Lubelskim w Lublinie.

Blisko 400 prac - w tym dzieła wybitnych polskich artystów - przedstawiających Powiśle, można zobaczyć na wystawie "Brzegi Wisły. Wielka historia wsi i miasteczek Powiśla od Sandomierza do Stężycy" otwartej w piątek w Muzeum Lubelskim w Lublinie.

"To wyjątkowo piękne tereny, bardzo często odwiedzane przez artystów. Kazimierz Dolny jest mekką twórców już od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; artystów przyciągały też inne, zapomniane dziś, miasteczka jak Józefów nad Wisłą, Piotrawin, Solec czy Zawichost. Chciałam pokazać te miejscowości, tak jak wyglądały przed kilkoma wiekami, a były zupełnie inne niż teraz" - powiedziała kurator wystawy Renata Bartnik.

Prace pogrupowano według miejscowości, które zostały na nich przedstawione. Kuratorka wystawy wybrała 40 miast i wsi położonych po obu stronach Wisły. Dzieła pochodzą z okresu od początku XVII w. do połowy ubiegłego stulecia.

"Pierwszą stolicą tych ziem, aż do końca XV w. był Sandomierz o czym już niektórzy zapominają. Dlatego pierwsza część wystawy jest poświęcona temu miastu. Do Sandomierza ciążyły też tereny po prawej stronie Wisły. Kiedyś Wisła nie dzieliła, lecz łączyła obszary położone na obu jej brzegach, była główną arterią komunikacyjną, życie, handel toczyło się przy Wiśle" - przypomniała Bartnik.

"Ta wystawa to kwintesencja polskości, ponieważ przedstawia ziemie, które przez wieki stanowiły centrum Polski. Tutaj były najmniejsze wpływy innych kultur, choć występowały wszystkie europejskie style: wspaniały gotyk jak w kościele w Zawichoście, renesans polski jak w Kazimierzu Dolnym czy klasycyzmy Puław" - dodała Bartnik.

Na ekspozycji znalazły się obrazy, rysunki, akwarele, grafiki oraz fotografie takich twórców jak Józef Pankiewicz, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski, Władysław Śliwiński. Ferdynand Ruszczyc, Michał Elwiro Andriolli, Karol Józef Frycz, Józef Szermentowski, Zygmunt Vogel. Ich prace przedstawiają krajobrazy, nieistniejące już dziś zamki, pałace i dwory, zabytkowe kościoły.

Obrazy pokazują charakterystyczną dla tych terenów architekturę wsi, mosty i promy służące przeprawie przez Wisłę, spichlerze, młyny i gorzelnie. Artyści utrwalili zajęcia, stroje, obyczaje mieszkańców Powiśla.

Prace na wystawę wypożyczone zostały z wielu polskich muzeów i bibliotek. Wystawie towarzyszy obszerny katalog, w którym opisano miejscowości i obiekty przedstawione na pracach artystów.

Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia. (PAP)

kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)