Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: 24. kwesta na odnowienie zabytków starego cmentarza

0
Podziel się

Już po raz 24. odbywa się w tym roku kwesta na rzecz odnowy zabytkowych
grobowców na najstarszym cmentarzu w Lublinie, przy ul. Lipowej. Dzięki zebranym w latach ubiegłych
pieniądzom odremontowano prawie 240 grobów.

bEiFzqDF

Już po raz 24. odbywa się w tym roku kwesta na rzecz odnowy zabytkowych grobowców na najstarszym cmentarzu w Lublinie, przy ul. Lipowej. Dzięki zebranym w latach ubiegłych pieniądzom odremontowano prawie 240 grobów.

Zbiórka trwa od soboty, pierwszego dnia zebrano ponad 9,5 tys. zł. Kwestowało około 70 osób, głównie młodzież. "W niedzielę wśród kwestujących jest więcej znanych twarzy, ale apelujemy o liczniejszy udział ludzi kultury" - powiedział PAP organizator zbiórki, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Stanisław Santarek.

W ubiegłym roku zbiórka przyniosła niespełna 63 tys. zł. Wyremontowano za te pieniądze sześć zabytkowych grobowców z najstarszej części cmentarza. Łącznie dzięki pieniądzom ze społecznych zbiórek komitet odnowił już 239 nagrobków. "Systematycznie odnawiamy kolejne sektory cmentarza, mamy jeszcze wiele pracy" - dodał Santarek.

bEiFzqDH

Lubelski cmentarz przy ul. Lipowej, nazywany dawniej "pod Lipkami" należy do najstarszych w kraju. Ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Na cmentarzu są dwie kaplice - katolicka i prawosławna. Swoje groby mają tu m.in. kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, poeta Józef Czechowicz, powieściopisarz Klemens Junosza Szaniawski.

Cmentarz został założony w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami Lublina. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum miasta. W najstarszej części cmentarza znajduje się około tysiąca grobów z XIX wieku, z których większość wymaga odnowienia. Zostały zbudowane przeważnie z nietrwałego piaskowca i wapienia.

kop/ ls/

bEiFzqEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)