Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Blisko 200 prac w konkursie historycznym "Epizody Kresowe"

0
Podziel się:

Blisko 200 prac z całego kraju, a także z Ukrainy i Białorusi, wpłynęło na
konkurs historyczny dla uczniów "Epizody Kresowe" zorganizowany przez Fundację Niepodległości. W
środę w Lublinie ogłoszono jego wyniki i wręczono nagrody.

Blisko 200 prac z całego kraju, a także z Ukrainy i Białorusi, wpłynęło na konkurs historyczny dla uczniów "Epizody Kresowe" zorganizowany przez Fundację Niepodległości. W środę w Lublinie ogłoszono jego wyniki i wręczono nagrody.

Jedną z głównych nagród otrzymał uczeń szkoły podstawowej w Równem na Ukrainie Jegor Storożuk. W pisaniu pracy, osnutej na historii wieszaka do ubrań z napisem Chrześcijański Dom Odzieży, pomagała mu matka.

"W naszym domu znalazł się - nie wiadomo skąd - wieszak z napisem Chrześcijański Dom Odzieży. Gdy dowiedzieliśmy się o konkursie, zainteresowaliśmy się tym wieszakiem. Poszliśmy do archiwum i muzeum. Okazało się, że przed wojną Chrześcijański Dom Odzieży miał sklepy w Równem, Poznaniu i Lublinie. Dziś w miejscu dawnego sklepu z odzieżą jest w Równem teatr" - opowiadała matka ucznia, Ałła Storożuk.

"Moja teściowa jest Polką. Pomyśleliśmy, że wieszak z tego sklepu należał do pradziadka mojego syna. Zachowało się zdjęcie pradziadka w szynelu, a w tym sklepie sprzedawano szynele. O tym napisaliśmy w pracy konkursowej" - powiedziała PAP Storożuk.

Konkurs, nad którym patronat objęły Instytut Pamięci Narodowej oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Nagrody przyznano oddzielnie dla każdej grupy wiekowej, w kategorii prac plastycznych i opracowań.

Uczniowie mieli za zadanie przygotowanie pracy plastycznej nawiązującej do tematyki dawnych Kresów Rzeczypospolitej, bądź opracowania opartego na relacjach osób starszych z najbliższego otoczenia.

"Ideą konkursu było zachęcenie młodzieży do kontaktu z osobami starszymi z rodziny, do sąsiadów czy znajomych pochodzących z Kresów i wypytanie ich o dawne czasy. Przez wiele lat oni nie mogli mówić, teraz otwierają się, gdy widzą zainteresowanie, wspominają swoje dzieciństwo, ale także tragiczne wydarzenia z okresu wojny" - powiedział PAP wiceprezes Fundacji Niepodległości Piotr Gawryszczak.

"Powstało wiele ciekawych prac, spisane zostały historie rodzin, niektóre są w formie nagranych wywiadów, nawet powstał jeden spektakl. Będziemy te prace publikować" - dodał Gawryszczak.

Jury konkursu przyznało w sumie 26 nagród i wyróżnień. Głównymi nagrodami były notebook, cyfrowe aparaty fotograficzne i odtwarzacze MP4. (PAP)

kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)