Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Europosłowie: UE jest wyjątkowym doświadczeniem i wielkim sukcesem

0
Podziel się:

Unia Europejska jest wyjątkowym doświadczeniem
w historii świata i wielkim sukcesem; jest młoda, bo patrzy w
przyszłość, a jej dalsza pomyślność zależy od wzajemnego
zrozumienia się narodów europejskich - mówili w piątek w Lublinie
europosłowie z różnych krajów zaproszeni na obchody 50. rocznicy
podpisania Traktatów Rzymskich.

Unia Europejska jest wyjątkowym doświadczeniem w historii świata i wielkim sukcesem; jest młoda, bo patrzy w przyszłość, a jej dalsza pomyślność zależy od wzajemnego zrozumienia się narodów europejskich - mówili w piątek w Lublinie europosłowie z różnych krajów zaproszeni na obchody 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

Na konferencję "Unia Europejska - 50 lat razem. Wspólna przeszłość, nadzieje na przyszłość" przybyli europosłowie: David Hammerstein-Mintz z Hiszpanii, Gyoergy Schoepflin z Węgier, Tunne Kelam z Estonii oraz polski europarlamentarzysta z Lublina Zbigniew Zaleski (PO). Uczestniczyli w niej także przedstawiciele lubelskich władz i studenci.

Tunne Kelam podkreślił, że Parlament Europejski jest miejscem, gdzie łączą się i jednoczą różne doświadczenia. "Parlament jest zorientowany na osiąganie kompromisu i współpracę, i to jest jego bardzo pozytywna cecha, która nas jednoczy" - powiedział.

Przypomniał, że w przeszłości były różne modele integracji europejskiej, takie jak zawarta w Lublinie unia Polski z Litwą czy Unia Hanzeatycka, która zrzeszała miasta nadbałtyckie. "Unia Europejska jest dziś nie tylko zjednoczeniem politycznym i ekonomicznym, ale także zjednoczeniem kulturowej tradycji i dziedzictwa narodów" - uważa Kelam.

David Hammerstein-Mintz uważa, że 50. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały jednoczenie się Europy, jest świętem i powinna być powodem wielkiej satysfakcji dla wszystkich Europejczyków.

"Przez 50 lat Unia pokazała się jako wyjątkowe doświadczenie w historii świata. Jeśli chodzi o utrzymanie pokoju, walkę o prawa człowieka, współpracę ekonomiczną i solidarność między narodami, to nigdy nie było drugiej równie skutecznej inicjatywy" - powiedział.

Według niego, "jest wiele powodów, dla których powinniśmy kochać Unię Europejską, ale najważniejszym jest koniec wojen między narodami europejskimi".

Gyoergy Schoepflin z Węgier zauważył, że mieszkańcy Europy Zachodniej obecnie spotykają się z nowymi dla nich doświadczeniami wniesionymi przez kraje, które wyszły z systemu komunistycznego.

"Doświadczenie przeszłości, bagaż kulturowy jest inny. Mieszkańcy Europy Zachodniej często nie rozumieją nas, a my mamy dużo do nauczenia się, bo nie byliśmy przy założeniu Unii. Uczymy się, ale powoli. Jeśli chcemy mieć wspólną przyszłość, także musimy dzielić się przeszłością" - powiedział.

"Wnieśliśmy do Unii Europejskiej większy realizm w stosunku do Rosji. Jest jeszcze wiele iluzji na temat Rosji, ale powoli już zaczyna się to zmieniać" - dodał Schoepflin.

Zdaniem Zbigniewa Zaleskiego, Polacy powinni się cieszyć, że po wielu latach oddzielenia od Europy mogli dołączyć do Unii europejskiej. "Wiele straciliśmy przez naszą niezawinioną nieobecność, teraz bądźmy aktywni" - wzywał.

Po południu europarlamentarzyści spotkają się z młodzieżą szkolną. Otwarta będzie wystawa prac nadesłanych przez uczniów ze szkół Lubelszczyzny na konkurs na plakat poświęcony 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

Traktaty Rzymskie to ogólna nazwa dwóch umów międzynarodowych, podpisanych przez Francję, Zachodnie Niemcy, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg 25 marca 1957 r., ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą, poprzedniczkę Unii Europejskiej. (PAP)

kop/ mok/ 13:20 07/03/23

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)